5 بیماری مرگبار که نه سرطان هستند نه بیماری قلبی!

: 5 مریضی مرگبار که نه سرطان هستن نه مریضی قلبی!

: شاید واسه خیلی از میانسالان، سرطان و مریضی قلبی علل مشترک مرگ باشن. اما بسته به سن افراد این دو مریضی حدود 30 تا 55% ازمرگ و میر رو به خود اختصاص میدن. درسته که شما باید نگران این بیماریا باشین؛ اما بیماریای قاتل دیگری هم وجود دارن که هر سال صدها هزار نفر رو به کام مرگ میکشونن. اینجا بعضی از اونا رو نام می بریم.

شاید واسه خیلی از میانسالان، سرطان و مریضی قلبی علل مشترک مرگ باشن. اما بسته به سن افراد این دو مریضی حدود 30 تا 55% ازمرگ و میر رو به خود اختصاص میدن. درسته که شما باید نگران این بیماریا باشین؛ اما بیماریای قاتل دیگری هم وجود دارن که هر سال صدها هزار نفر رو به کام مرگ میکشونن. اینجا بعضی از اونا رو نام می بریم.

بیماریای طولانی کبدی:

کبد شما مسئول تعداد کمی از عملکردهای بیولوژیک بسیار حیاتیه. از حذف مواد زائد و سموم بدن تا کمک به جذب ویتامینا و مواد مغذی و انرژی از غذاهایی که می خورید.

مریضی طولانی کبدی که به مریضی سیروز هم معروفه واقعا شکست کم کم و از بین رفتن کبد شماس. این نشونه ها شامل احساس ضعف خستگی از دست دادن اشتها تهوع و نفخه.

ویروسایی مثل هپاتیت و یا مصرف الکل و یا عفونت می تونه عامل این مریضی باشن.

بیماریای طولانی تنفسی تحتانی:

مریضی انسدادی طولانی ریوی یا COPDه. این اصطلاح واسه تعداد کمی از مسائل مربوط به سلامت ریه از جمله آمفیزم و برونشیته. حدود 5% ازتمام بزرگسالان تشخیص داده شده.

از اونجا که ریهاتون اندام در تیررس هستن، شایدً میدونید بزرگترین عامل خطر واسه ریه، سیگار کشیدنه. سیگار کشیدن می تونه باعث بدتر شدن COPD شه. کار در شرایط ناسالم از عوامل دیگه خطر واسه ریه س.

(خبر خوب: ترک سیگار در هر سنی به سلامت شما کمک می کنه).

اما باید بدونین شایع ترین علامت اون تنگی نفس است. و از اونجا که این مریضی به کندی پیشرفت می کنه ممکنه هر گونه تغییر یهویی در تنفس خود رو متوجه نشید که ممکنه این مریضی بیشتر تا مراحل پایانی تشخیص داده نشه.

اگه احساس می کنین واسه تنفس راحت دچار مشکل هستین، مخصوصا اگه تازگیا به این مشکل فهمیدین بهتره با دکتر خود مشورت کنین و از اون بخواین آزمون ساده تنفس رو که فقط چند ثانیه زمان میبره واسه شما بکنه تا از سلامت خود مطمئن شید.

دیابت:

به ویرانی توانایی بدن شما واسه مدیریت سطح قند خون شما اشاره داره. این مریضی با گذشت زمان می تونه به بیماریای قلبی، آسیبای عصبی، بیماریای کلیوی و دیگه مسائل مربوط به از دست دادن سلامت باشه.

از علائم این مریضی ادرار تموم وقت، احساس تشنگی، خستگی بیشتر از اندازه، مشکلات بینایی و احساس گرسنگی است؛ حتی وقتی که در حال خوردنین.

آنفولانزا و ذات الریه:

یه گروه از ویروسا که موجب بیماریای جور واجور تنفسی می شن. شاید واسه بعضی از ما فقط یه تب و لرز چند روزه باشه اما واسه کسائی که مریضی کلیه یا مشکلات خونی دارن مریضی آنفولانزا می تونه مشکلات مرگباری داشته باشه.

پتی سمی (عفونتا):

یه شکل از عفونت خون که در بخشی از بدن مثل ریه ها دستگاه ادراری، پوست یا کلیه شروع می شه که در آخر به جریان خون وارد می شه و باعث جواب ایمنی گسترده بدن و لخته شدن خون و مشکل عضو می شه و یا حتی خطر مرگ رو به دنبال داره.

در این باره بیشتر بخونین: 6 مریضی مشترک بین زنان و مردان

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *