5 اکسیر شفابخش برای دستگاه گوارش | طب ایرانی

اسفرزه به عنوان ملین، سنا به عنوان مسهل، شیرین بیان و بابونه به عنوان ضد زخم معده و ضد التهاب و نعنا به عنوان ضد نفخ واسه کارکرد و تنظیم دستگاه گوارش به درد بخور هستن.

1- اسفرزه؛ ضد یبوست

دانه های اسفرزه به دلیل وجود لایه موسیلاژی به عنوان ملین و برطرف کننده ناراحتیای به وجود اومده به وسیله بواسیر مطرحه.

مهمترین اثر اسفرزه رفع یبوست است که واسه تاثیر بهتر باید دانه ها با مقدار زیادی آب یا مایعات مصرف شه چون که موسیلاژ سطح دانه ها واسه حجیم شدن احتیاج به آب زیادی داره تا کارکرد اون به بیشترین حد برسه.

مصرف اسفرزه بهتره همراه با مایعات یا آب زیادتر از حد عادی باشه؛ بزرگسالان یه قاشق غذاخوری پر رو تو یه استکان ریخته و با مقداری آب مخلوط کرده، بعد اونو مصرف کنن و بدون این دست اون دست کردن بعد از اون یه یا دو لیوان آب دیگه بخورن و واسه تاثیر ایده ال اون میشه به مدت 3 روز این کار رو تکرار کرد تا کارکرد اون به بیشترین حد برسه.

هم اینکه واسه کودکان 6 تا 12 ساله میشه نصف این مقدار رو در صبح و شب مصرف کرد و واسه کودکان زیر 6 سال بهتره با مشورت دکتر استفاده شه. مقدار مصرف متوسط اسفرزه ، 1 تا 2 بار در روزه. شروع و مصرف یهویی و مقدار تقریبا زیاد اسفرزه ممکنه باعث نفخ شدید و بزرگ شدن شکم شه که واسه جلوگیری از این مسئله باید از کم شروع و به سه بار در روز رساند و یا دوره درمان رو طولانی تر کرد.

در مورد تداخل اسفرزه با دیگر مواد معدنی (از جمله کلسیم، منیزیم، مس و روی)، ویتامین B12، گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارین باید گفت که مصرف خوراکی هم زمان اسفرزه باعث کاهش جذب و طول اثر کاربامازپین می شه که باید مصرف این جور داروها رو به طور جداگونه و با بیشترین حد زمان مصرف، بین این داروها و اسفرزه تنظیم کرد.

2- سنا؛ بهترین گیاه واسه تخلیه روده در اعمال جراحی و یا عکسبرداری از روده ها

سنا بهترین گیاه واسه درمان یبوست است. این گیاه اثر مسهلی تقریبا قوی داشته و واسه تخلیه روده در اعمال جراحی و یا عکسبرداری از روده ها استفاده می شه. بهتره سنا از فرآورده های صنعتی اون که به شکل قرصه مصرف شه اما نیم تا یه گرم از برگ سنا به صورت دم کرده یا جوشونده با یه لیوان آب در روز هم می تونه استفاده شه که محلول جفت و جور شده بسیار تلخه.

دردهای شکمی و تنبلی روده ها نتیجه مصرف زیادتر از اندازه سنا

مصرف زیادتر از اندازه این گیاه می تونه دلیل دردهای شکمی، دل پیچه و تنبلی روده ها رو به دنبال داشته باشه؛ واسه جلوگیری از تنبلی روده ها و مشکلات دراز مدت سنا بهتره پس از یه یا دو هفته مصرف اون قطع شه. سنا در حاملگی و شیردهی منع مصرف داره چون که مدارکی مبنی بر اثرات موتاژنیک و ژنوتوکسیک گزارش شده. هم اینکه میوه سنا واسه کودکان مناسبه و اثری ملایم تر از برگ داره و مقدار مصرف اون مثل برگه.

3- شیرین بیان؛ ضدالتهاب راه های تنفسی

شیرین بیان از قدیم به عنوان بهترین جلوگیری کننده و درمان کننده التهاب و زخمای معده مورد مصرف بوده.

خلط آور، ضد سرفه و ضدالتهاب بودن قسمتای فوقانی راه های تنفسی از دیگر اثرات مهم این گیاه س.

چگونگی مصرف شیرین بیان بدین ترتیبه که 2 تا 15 گرم پودر ریشه رو میشه روزانه تو یه لیوان آب ریخته و به مدت 5 دقیقه جوشاند بعد اونو صاف و تو یک یا چند نوبت مصرف کرد که این مقدار شامل حدود 200 تا 800 میلی گرم گلی سریزین بوده که مقدار مجاز مصرف گلی سریزین در روز 2 دهم میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدنه.

مصرف روزانه بیشتر از 50 گرم به مدت بیشتر از 6 هفته شیرین بیان ممکنه باعث عوارضی از جمله احتباس آب در بدن، کاهش سدیم، افزایش پتاسیم و فشار خون شه؛ پس آدمایی که دارای پرفشاری خون بوده و یا زمینه اونو دارن باید فراوردهای شیرین بیان رو با احتیاط مصرف کنن.

واسه آدمایی که دارای پرفشاری خون هستن، فرآورده هایی از شیرین بیان جفت و جور شده که دارای گلی سریزین کمتریه که به نام فرآورده های دگلی سریزه در بازار هست هم اینکه بی خطر بودن اون در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده و بهتره مصرف نشه.

4- بابونه؛ مرهم زخمای سطحی گوارش

بابونه گیاهیه علفی و در بیشتر نقاط ایران می رید. بابونه شیرازی به عنوان تقویت کننده معده، ضد خونریزی، بازسازی کننده زخمای سطحی و ضد اسپاسم گوارشی مصرف سنتی داره.

به خاطر جفت و جور چای بابونه یه لیوان آب جوش رو با 1 تا 2 گرم از گلای خرد شده مخلوط کنین و پس از 15 دقیقه اونو صاف و استفاده کنین این اندازه می تونه تا 3 بار در روز تکرار شه و واسه کودکان میشه از همین روش استفاده کرد فقط اندازه گیاه در هر نوبت2 گرم باشه.

بابونه رو همزمان با داروهای وارفارین و سیکوسپورین مصرف نکنین

مصرف بابونه و فراوردهای شامل اون در آدمایی که حساسیت به گرده های علف هرز دارن، مضره. مصرف اون در بارداری منع شده اما در دوره شیردهی مشکلات جانبی گزارش نشده.

مصرف همزمان بابونه با داروهایی مثل وارفارین و سیکوسپورین تداخل دارویی داره و آدمایی که این داروها رو مصرف می کنن باید از بابونه دوری کنن.

بابونه دشتی نوع دیگه بابونه موجود در بازار دارویی ایرانه. این گیاه مجموعه کاپیتولای دکمه ای شکل زرد رنگ و یا گلای کوچیک زرد رنگ و لوله ای شکله که به عنوان، ضدخونریزی و تقویت کننده معده و ضد عفونی کننده و بازسازی کننده و هم شستشو دهنده و ایجاد کننده رنگ طلایی واسه مو مصارف سنتی داره.

5- نعنا، ضد دردهای گوارشی و رفع سردی

نعنا، عرق نعنا و اسانس اون به عنوان ضد نفخ، آسون کننده هضم غذا، ضد دردهای گوارشی و رفع سردی، مصرف سنتی دارن.

نعنا به دوگونه نعنا قمی و نعنا فلفلی یا سوسنمبره که بیشتر خواص اون مربوط به وجود منتول در اسانس اون هستش و شامل اثرات ضد نفخ، ضد درد، ضد اسپاسم، ضداحتقان و صفرا آوره.

مصرف گیاه نعنا و یا عصاره های اون حتی در دراز مدت ایجاد آسیب نمی کنن و مشکلات احتمالی اکثرا به اسانس و یا منتول در فراورده مربوط می شه.

جفت و جور چای از گیاه نعناع: 2 گرم از برگ خرد شده نعنا رو با یه استکان آب جوش مخلوط و پس از 10 دقیقه صاف کرده و مصرف شه.

به کار گیری اسانس خالص نعنا در التهاب و زخم به صورت موضعی یا خوراکی ممنوع!

به دلیل ایجاد تحریک، التهاب و زخم، هیچ وقت نباید از اسانس خالص نعنا به طور موضعی یا خوراکی استفاده کرد. گزارشی مربوط به تداخلات دارویی، غذایی، مصرف در حامگی و شیردهی یا مشکلات دیگه وجود نداره و به نظر می رسه مصرف در حد دارویی اون بی آسیب باشه. با این حال ممکنه باعث کاهش شیر مادران شه که باید با احتیاط اونو مصرف کنن.

شیرین بیان از قدیم به عنوان بهترین جلوگیری کننده و درمان کننده التهاب و زخمای معده مورد مصرف بوده

فرآورده خوراکی نعنا از گونه Spicata به وسیله صنایع دارویی الان تولید می شه که به صورت قطره ای به نام «کارمینت» در داروخونها هست و این قطره واسه رفع نفخ، درد واسپاسم بسیار ایده آل بوده و کارکرد اون بین 10 تا 15 دقیقه س.

منبع: ایسنا – دکتر نرگس ساداتی، متخصص فارماکوگنوزی

منبع:tebyan.net

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *