5 اشتباه پزشکان در برخورد با بیماران | تغذیه سالم

5 اشتباه پزشکان در برخورد با بیماران

یکی از بزرگترین امتیازات دکتر بودن اینه که خودم میتونم خیلی از مراقبتای سلامت خودمو انجام دهم و با احتمال خیلی کم به عنوان یه مریض به مطب یه دکتر دیگه میرم. با این حال هروقت واسه راهنمایی بیشتر به پزشکی مراجعه نمودم، تجربیات نا امید کننده ای کسب نمودم.

اهمیت رابطه دکتر و مریض

در طول سالای طبابتم، شکایات خیلی از طرف بیمارانم در مورد بقیه پزشکان شنیدم و بدیش اینه فهمیدم این شکایات درست بودن. من می دونم که پزشکان تحصیلات عالیه علمی دارن اما در مورد ارتباطات، آموزش چندانی ندیده ان اما این واقعا تعجب آوره که در قرن بیست و یکم پزشکان هنوز به اهمیت رابطه دکتر و مریض پی نبرده ان.

به نظر من باید در طرز برخورد یه دکتر به عنوان بخشی از جنبش اصلاح نظام درمانی، تاثیر سیستم درمانی و مقرون به صرفه کردن هزینه ها، تجدید نظر شه.

اینجا به 5 مورد از مواردی که در چگونگی برخورد پزشکان باید اصلاح شه رو ذکر می کنیم:

اونا گوش نمی کنن.

این شایع ترین شکایتیه که من از بیماران می شنوم و خودمم وقتی که به مدت کوتاهی مریض بودم این رو تجربه کردم. تحقیقات نشون دادن که در طول مراجعه مریض به مطب اون تنها 19 ثانیه فرصت داره تا صحبت کنه، قبل اینکه دکتر صحبت اونو قطع کنه! از اون لحظه به بعد دکتر با پرسیدن سوالات جهت دار و محدود کردن زمان پاسخگویی مریض، صحبت رو کنترل می کنه.

یکی از مشکلات این برخورد اون هستش که دکتر اطلاعات مهمی رو که مریض امیدوار بود واسه دکتر بگه از دست میده که بعضی وقتا به تشخیص اشتباه و درمان ناجور منجر می شه. علاوه بر این مریض از این که به حرف هاش گوش داده نشده احساس سرخوردگی می کنه.

اونا با مریض رابطه برقرار نمی کنن.

مطالعه منتشر شده در JAMA نشون دهنده اون هستش که اگه مریض با دکتر رابطه برقرار کنه، به مراتب احتمال شکایت اون از دکتر حتی در مواردی که در درمان اشتباهی کرده باشه، به مراتب کم تره.

با این حال خیلی از پزشکان در مورد بیماران مشکل دارن و نمی تونن خوب با اونا رابطه برقرار کنن. با در نظر گرفتن تحقیقات منتشر شده در NEJM، این باعث می شه بیماران کمتر از روشای درمانی پیروی کنن، رضایت مریض کم میشه و یافته های ضعیف می شه. همدردی و رابطه واسه ایجاد روابط سازنده دکتر و مریض حیاتیست.

اونا به مریض به عنوان یه فرد کامل نگاه نمی کنن.

خیلی از پزشکان غربی تنها علائم فیزیکی مریض رو درمان می کنن و از تاثیر ذهن، روح و احساسات بر سلامت چشم پوشی می کنن. اونا از این حقیقت غافل ان که مشکل در روان و روح ممکنه به صورت علائم فیزیکی ظاهر شه حتی اگه هیچ مریضی فیزیکی در فرد وجود نداشته باشه.

تلاش واسه تشخیص یه مریضی در حالی که فقط به قسمت فیزیکی بدن مریض توجه می کنین مانند کنار هم قرار دادن یه پازله در حالی که 75 درصد از قطعات اون در دسترس نیستن، شما هیچوقت درک دقیقی از کل تصویر دارین.

اونا در مورد مسائل مهم به موقع گفتگو نمی کنن.

یه گزارش جدید از موسسه پزشکی نشون داده که گفتگوی بین بیماران و پزشکان در مورد گزینه های مراقبتی قبل اینکه مریضی پیشرفت زیادی کنه، صورت قبول نمی کنه و بیشتر صحبت درباره اینجور موضوعاتی بسیار دیر شکل میگیره و امکان انجام هیچ اقدامی وجود نداره.

پزشکان باید در مورد این موضوع با افراد سن بالا و آدمایی که به مریضی ناعلاج گرفتار هستن گفتگو کنن تا بهترین راه مراقبت رو واسه اواخر عمر این بیماران و برابر نیاز اونا جفت و جور کنن. این کمک می کنه تا از مراقبتای الکی و غیر لازم در آخرین هفته های زندگی دوری شه.

اونا ترس رو به جای عقل انتخاب می کنن

با در نظر گرفتن یه بررسی آنلاین به وسیله مرکز بهداشت و درمان جکسون گزارش شده که از هر 10 دکتر آمریکایی 9 نفر در طبابت از راه دفاعی استفاده می کنه که هزینه اون هرساله 650 تا 850 میلیارد دلار برآورد شده.

وقتی که پای اراده کردن پزشکان واسه بیماران وسط باشه، به جای تکیه بر اصول آموزشی و آگاهیای بدست اومده از درمان هزاران مریض، پزشکان اجازه میدن ترس، از دادخواست و دادگاه بر تصمیمات عقلانی جهت سلامت مریض، بر اونا غالب شه. اونا به جای اینکه بر علم و تحصیلات خود تکیه کنن، آزمایشای غیر لازم پیشنهاد می کنن تا مریض رو از نگرانی در بیارن. همونطور که در شماره 2 ذکر شد وقتی که دکتر با مریض یه رابطه واقعی داره احتمال این که از اون شکایت شه کمتره، حتی وقتی اشتباه کنه.

حرفه پزشکی سخته و من شک نداشته باشین همه فشارها و خواسته های همکارانم رو در این حرفه درک می کنم. اما هیچ بهونه ای واسه بی فکری و بی محبتی در مراقبت از مریض ان وجود نداره که تاثیر، کارایی و رضایت مریض و دکتر رو کاهش دهد. من می دونم که ما پزشکان می تونیم کارمون رو بهتر انجام بدیم و زمان اون رسیده که برخوردمان رو اصلاح کنیم. ما می تونیم مراقبتای سلامتی رو بهبود بخشیم مشروط بر اینکه اول خودمون رو تغییردهیم.

/ healthmag.ir

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • چگونگی برخورد با بی اشتهایی کودکان
  • چیجوری با پرخوری به وجود اومده به وسیله استرس برخورد کنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *