5 اشتباه در شستن دست ها

5 اشتباه در شستن دستا
شستن دستا به خودی خودش که بد نیس، مشکل از وقتی شروع می شه که یا راهکارهای قدیمی رو فراموش می کنیم یا روز به روز راهکارهای تازه ای می شنویم. این راهکارها بعضی وقتا عجیب و غریب هستن اما چون همه طبق اونا عمل میکنن، ما هم فکر می کنیم باید همین کار رو انجام بدیم. در مورد شستشو دست هم دقیقا شرایط به همین منواله. پنج اشتباهی رو که ممکنه در مورد شستن دست هاتون انجام بدین در ادامه می خونین.

1- با آب گرم می شویید؟
به کار گیری آب گرم موقع شستشو دستا بیشتر دو دلیل داره. اولی که منحصر به این فصله و اون احساس گرمای مطبوعه و دومی به یه باور نادرست برمیگرده: اینکه آب گرم می تونه جرمای دست رو نابود کنه. هرچند این باور به خودی خود نادرست نیس اما وقتی آب گرم روی پوست حساس دست بریزه حساب و کتابامون رو هم به هم خواهد ریخت! تحقیقات نشون دادن نتیجه به کار گیری آب گرم در شستن دستا باعث بالا رفتن حساسیت و آسیب دیدن پوست می شه. هم اینکه دستا نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنشای بیشتری نشون میدن.

تحقیقات دیگه هم نشون داده اگه آدما به جای به کار گیری آب گرم واسه شستن دست هاشون سراغ آب سرد برن لطف بزرگی به زمین کردن چون آب گرم باعث آسیب به لایه ازن می شه. اگه آب شدن یخای زمین رو به همین شیر آب گرم ربط بدیم خیلی هم به بیراه س نرفته ایم!

2- از صابون آنتی باکتریال استفاده می کنین؟
نکنین! بله از این صابونای آنتی باکتریال استفاده نکنین. وزارت غذا و داروی آمریکا تازگیا اعلام کرده به کار گیری این صابونا می تونه نتیجه های ناخوشایندی داشته باشه و به صورت به طور کامل علمی ثابت کنه که محتویاتش نمی تونن بهتر از صابونهای معمولی عمل کنن. تحقیقات تکرار شده هم نشون دادن صابون معمولی و آب به اندازه صابونای آنتی باکتریال به درد بخور ثمر واقع می شه. تحقیقات دیگه نتایجی داشته که اصلا باحال نیستن.

می گن موادی مثل تریکلوسان و بقیه ضدباکتریای موجود در این صابونا باعث ایجاد مشکلات تیروئیدی، حساسیت، اضافه وزن و ضعیف کردن کارکردهای عضلانی بدن می شه. پس اول از همه سراغ آب و صابون معمولی برید و بعد هم مراقب مواد تشکیل دهنده صابونا باشین چون حتی بعضی از اسانسا ممکنه سمی باشن! به خاطر همین هم بهتره تا جایی که می تونین از صابونای بدون بو استفاده کنین که این خطر رو هم ندارن.

در آخر یادتون باشه برنده های نامعلوم شاید ارزون تر باشن اما شک نداشته باشین امن تر نیستن. از برنده هایی خرید کنین که به مشتری مداری معروف هستن و به سلامت مشتریانشان معتقد!

3- نمی ذارین صابون کف کنه؟
اصلا کارکرد صابون به همین کف کردنش وابسته. قراره کف کنه و شما دست هاتون رو به هم بسایید تا تموم میکروبا و چربیایی که روی سطح پوست تون نشسته ان پاک شن. اگه فکر کنین یه دور گرداندن صابون واسه به وجود آوردن اصطکاک و پاک کردن دست هاتون کافیه فکرتون صد درصد از بیخ و بن غلطه. یادتون باشه بعد از اینکه صابون یا مایع دستوشیی تون خوب کف کرد تموم سطح دست، از پشت اون گرفته تا بین انگشتا و حتی زیر ناخنا باید تمیز شن. به خصوص این مورد آخر جای خیلی خوبی واسه جمع شدن و عیاشی و خوشگذرونی میکروب هاست!

4- تند می شویید؟
اشتباه دیگری که ممکنه در مورد شستن دست هاتون انجام بدین زود آب کشیدن اوناس. خیلی از پدر و مادرها بالای سر بچه ها وای میستن و اونا رو تشویق می کنن مدت زمان بیشتری دست هاشون رو به هم بسابند اما وقتی نوبت به خودشون می رسه این کار رو خیلی سریع انجام میدن و بهونه میارن که عجله داشتیم! سلامتی که عجله بردار نیس! اگه شمام جزو این دسته از افراد هستین بهتره خودتون رو مقید کنین که شستن دست هاتون دست کم بیست ثانیه طول بکشه. در این مدت به صابون اجازه می دید عملیات پاکسازی خودشو کامل کنه و میکروبا رو خوب نابود کنه.

5- ژل ضدعفونی رو بهتر می دونین؟
به کار گیری ژلای ضدعفونی خیلی هم خوبه؛ به شرطی که جانشین شستشو دست با آب و صابون نشه و فقط در شرایط لازم مورد استفاده قرار بگیره. اگه به آب دسترسی ندارین سراغ این ژلا برید اما اگه سینک دستشویی همین دور و بره به خطر به کار گیری ژل نمی ارزه چون این ضدعفونی کننده ها هر چقدر هم که خوب باشن فقط شکلای جور واجور خاصی از میکروبا رو نابودمی کنن نه همه شون رو؛ یادتون باشه!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *