5 استان در صدر مهاجر فرست ها

: «13 استان مهاجرپذیر، میزبان مهاجران از 18 استان مهاجرفرست کشور هستن.» این موضوع رو نه فقط «مرکز آمار ایران» در نتیجه تحقیقای خود منتشر کرده بلکه مسئولان استانا هم اونو تأیید می کنن.

روزنامه ایران نوشت: تقسیم نادرست امکانات و اعتبارات میان استانا از یه سو و مشکلاتی مانند خشکسالی، بروز گرد و خاک، نبود زمینه اشتغال، نبود امکانات مناسب آموزشی و… از طرف دیگه باعث شده اولین گزینه واسه خلاص شدن از مشکلات موجود، مهاجرت به استانای بهره مند باشه. استانای البرز، اصفهان، گیلان، یزد و مازندران به دلیل شرایط مناسب آب و هوا و برخورداری نسبی از امکانات، 5 استان مهاجرپذیر هستن، اگه سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمانشاه، لرستان و فارس 5 استان کلی مهاجرفرست هستن.
به گفته خیلی از دهات نشینان اگه در محل آبا و اجدادیشان امکانات مناسب وجود داشت هیچوقت راضی به مهاجرت نمی شدن. البته مسئولان هم تا الان تلاش داشتن تا با شناخت عوامل اجتماعی- اقتصادی مؤثر بر مهاجرت و بررسی الگوهای مهاجرتی این مسأله رو به شکلی مناسب حل و زمینه رو واسه زندگی افراد در شهر خودشون آماده کنن.

جوون ترین استان کشور در فهرست مهاجر فرستا
این وسط سیستان و بلوچستان در حالی که به عنوان جوون ترین استان کشور معرفی می شه، در فهرست مهاجرفرست قرار گرفته و هرساله تعداد خیلی از دهات نشینان این استان که بیشتر جوون و تحصیلکرده هستن به دلیل مشکلات به شهرهای دیگه مهاجرت می کنن.

توانایی تبدیل شدن به قطب آنتی موان کشور
«علی اوسط هاشمی»، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 12 درصد روستاهای کشور در این استان هست پس باید به استان توجه خاص داشت. هم اینکه نیزبا توجه به وسعت زیاد استان و تراکم پایین جمعیت باید تلاش شه قضیه مهاجرت در استان برعکس شه. با ایجاد زیرساختا ازجمله مسکن مقاوم، تأمین آب، ایجاد اشتغال، حل مسأله گرد و غبار و… تلاش می کنیم از مهاجرت به شهرها جلوگیری کنیم. در همین زمینه کارخانه لاستیک سازی در شمال استان و کارخانه فولاد در چابهار راه اندازی می شه. هم اینکه کارخانه تولید آنتی موان (سنگ معدنی) هم در «سفیدآبه» گشایش و واسه راه اندازی دوباره کارخانه بافت بلوچ در ایرانشهر کارگشایی می شه. هاشمی اضافه کرد: عملیات ریل گذاری طرح راه آهن چابهار- ایرانشهر شروع شده و طبق زمانبندی اعلام شده از زاهدان به بقیه شهرستانا ریل وصل و به استفاده می رسه.

گرد و غبار از مهم ترین دلایل مهاجرت
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه گرد و غبار از مهم ترین دلایل مهاجرت هستش، گفت: با اتمام طرح بیمارستان تنفسی در منطقه سیستان مشکلات بیماران تا حد زیادی رفع می شه. تموم اعتبارات تخصیص یافته و فعالیت علوم پزشکی زابل تعیین کننده زمان اتمام طرحه. واسه برطرف کردن مشکل معیشتی مرزنشینان و جلوگیری از مهاجرت فقط افراد واجدالشرایط و دهات نشینان محروم مرزنشین از امتیازات مبادلات مرزی بهره مند می شن.

خواسته های مردم
ایشون اضافه کرد: تصویب منطقه آزاد سیستان که یکی از خواسته های بحق مردم بوده، به عنوان یه طرح کلان و موثر به تصویب رسید. به کار گیری ظرفیتای مرز میلک هم می تونه استان رو به دروازه ارسال کالای کشور به شرق تبدیل کنه. هاشمی طرح انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان رو از دیگر طرحای در دست اقدام دولت گفت و اضافه کرد: در سال ۹۵ مرکز استان به خط لوله گاز وصل می شه.

بیشترین مهاجرت به شمال استان
«علی اصغر جمشید نژاد»، معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان هم گفت: به دلیل وضعیت خشکسالی و گرد و غبار بیشترین مهاجرت استان مربوط به شمال سیستانه. معیشت ساکنان این منطقه به تالاب هامون گره خورده و متأسفانه خشکسالیای سنوات گذشته، پرداخت نکردن حقابه از بالادست و دیگه مسائل باعث خشکی تالاب و ایجاد کانونای ریزگرد در منطقه شده و همین مسائل زمینه مهاجرت رو جفت و جور کرده.
البته پیگیریای دیپلماتیک با کشور افغانستان در مورد تالاب هامون انجام شده و امیده با همکاری دو کشور بتونیم این مشکل رو برطرف کنیم.

مهاجرت به استانای شمالی
این مقام مسئول گفت: مهاجرت مسأله دراز مدت بوده و متأسفانه در سنوات گذشته مردم سیستان و بلوچستان به دلیل مشکلات بیشترین مهاجرت رو به استانای شمالی، خراسان رضوی و تهران داشتن. 20 درصد مهاجران به گلستان رفته ان که از این تعداد 16 درصد به سیستانیا و 4 درصد مربوط به بلوچستانی هاست.

اجرای طرح آبیاری با لوله
ایشون اضافه کرد: طرح آبیاری اراضی دشت سیستان با لوله با بودجه 5 هزار میلیارد دلاری با به کار گیری منابع صندوق پیشرفت ملی و با مجوز رهبر معظم انقلاب در 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان اجرا می شه. این طرح 3 ساله بوده و پیمانکاران به شکل 11 کارگاه کار خود رو شروع کردن. این بودجه فریز شده و در طول اجرای طرح کم کم در اختیار استان قرار میگیره.

50 درصد جوانان لرستان بیکار هستن
«سید سعید شاهرخی»، معاون سیاسی امنیتی استاندار هم گفت: بیکاری و خشکسالیای چند ساله از مهم ترین دلایل مهاجرت در استان هستش. 50 درصد جوانان لرستان بیکار هستن و طبق آمار از هر 2 جوون در استان یکی با مشکل اشتغال رو به روه. در این مورد کارخانه کشت و صنعت لرستان با تلاش استاندار احیا شد و بیشتر از 32 هزار و 500 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در این مجموعه به وجود اومد. از زمان حضور دولت یازدهم در استان ۳ هزار و ۵۰۰ میلیون تومن در طرحای عمرانی هزینه کردیم که واسه اتمام اونا 7هزار میلیارد تومن لازمه.

مهاجرت 20 هزار نفر از ایلام در 5 سال
مهاجرت 20 هزار نفر در 5 سال، ایلام رو هم جزو استانای مهاجرفرست قرار داده. همین موضوع بار مسئولان رو در مورد برنامه ریزی مناسب واسه افزایش موندگاری در روستاهای استان دو برابر می کنه.

دولت نگاه پیشرفت ای به ایلام داره
«شاپور پولادی» معاون عمرانی استاندار ایلام گفت: دولت نگاه جدی به طرف پیشرفت روستاها داره به همین منظور سال گذشته 3 میلیارد و 100 میلیون تومن به پیشرفت داهاتای ایلام اختصاص پیدا کرده. تلاش دولت اینه که با نگاه مساوی در پخش اعتبارات مانع مهاجرت دهات نشینان شه.
تا آخر سال ۹۵ در سطح استان ایلام ۱۰۰ درصد مناطق شهری و ۸۵ درصد مناطق دهاتی می تونن از گاز استفاده کنن. الان 640 روستای دارای کد شناسه در استان هست که از این تعداد 256 داهات دارای دهیاری هستن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *