5 اسانس ضروری که علائم آلرژی را کنترل می کنند

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: 5 اسانس لازم که علائم آلرژی رو کنترل می کنن

آلرژی یه مریضی جدی نیس ولی علائم اون می تونه آزاردهنده باشه 

 

آلرژی یه وضعیت شایعه و وقتی اتفاق میفته که سیستم ایمنی بدن شما به عوامل خارجی مانند گرد و غبار، عکس العمل نشون میده. این اتفاق وقتی میفته که بدن شما هیستامین تولید می کنه؛ ماده ای که موجب التهاب و تحریک در قسمتای تنفسی شما می شه.

 

حالا خوبیش اینه، درمانای طبیعی واسه رفع علائم آلرژی هست. مثلا، اسانسای نیاز به واسطه خاصیت آنتی هیستامینی و ضد التهابی به کنترل علائم آلرژی کمک می کنن:

 

روغن نعنا با آروم کردن ماهیچه های بینی باعث بیرون اومدن مخاط و مواد حساسیت زا می شه

 

روغن نعنا:

تحقیقات نشون داده که روغن نعنا ضد التهاب است. این ماده دلیل کم شدن نشونه های مشکلات التهابی طولانی مانند رینیت (التهاب مخاط بینی) و آسم برونشی می شه. هم اینکه این ماده به عنوان یه خلط آور می تونه در درمان آلرژی، سینوزیت، سرفه و سرماخوردگی اثر داشته باشه. روغن نعنا با آروم کردن ماهیچه های بینی باعث بیرون اومدن مخاط و مواد حساسیت زا می شه. واسه کاهش التهاب می تونین مستقیما یه یا دو قطره خالص از اونو بخورین. روغن نعناع کمی رو به آب جوش اضافه کنین و بخارات رو به مدت پنج دقیقه وارد سیستم تنفسی خود کنین.

 

روغن بابونه باعث کاهش احتقان و از بین رفتن قرمزی چشم می شه

 

روغن بابونه:

دارای خواص ضد التهابی و آرامبخشه. این روغن به مقابله با علائم آلرژی کمک می کنه. مصرف روغن بابونه باعث کاهش احتقان و از بین رفتن قرمزی چشم می شه و تحریکات پوستی و خارش رو نابود می کنه. می تونین این روغن رو روی پشت، سینه و گردن ماساژ بدین. یه قاشق چای خوری از روغن بابونه رو می تونین به یه فنجون آب گرم اضافه کنین و روزی دو بار اونو بخورین.

 

روغن اوکالیپتوس باعث کاهش حساسیت فصلی می شه

 

روغن اوکالیپتوس:

این اسانس یکی از درمانای موثر واسه مشکلات و بیماریای تنفسی است. ترکیبات فعال روغن اوکالیپتوس منتهی به آرامش احتقان بینی می شه و از تنفس شما در برابر عفونتای ویروسی و باکتریا پشتیبانی می کنه. قدرت آنتی هیستامینی این اسانس باعث کاهش حساسیت فصلی می شه. مقدار کمی روغن اوکالیپتوس رو به آب جوش اضافه کنین. بعد، بخارات رو به مدت پنج دقیقه وارد ریه کنین.

 

 با اسپری کردن روغن لیمو در خونه می تونین عوامل حساسیت زا و باکتریا رو نابود کنین

 

اسانس لیمو:

این ماده می تونه سیستم لنفاوی بدن رو بهتر کنه و شرایط تنفسی رو بهتر کنه. طبق تحقیقات روغن لیمو می تونه از رشد باکتری در محیط جلوگیری کرده و سیستم ایمنی رو تقویت کنه. با اسپری کردن این ماده در خونه می تونین عوامل حساسیت زا و باکتریا رو نابود کنین. یه یا دو قطره از عصاره این گیاه رو با یه لیوان آب مخلوط کرده و اونو بخورین تا اندازه متعادل PH رو در بدن خود حفظ کنین. هم اینکه می تونین موقع شستشوی لباسها اونو به مواد شوینده خود اضافه کنین یا چند قطره از اونو روی پرده، ملحفه و فرش اسپری کنین تا باکتریا رو نابود کنه.

 

مصرف روغن اسطوخدوس منتهی به کاهش تراکم عطسه می شه 

 

روغن اسطوخدوس:

یه محصول آرامش بخش است که به کاهش التهاب راه های هوایی شما کمک می کنه. مصرف این اسانس مخصوصا وقتی که دچار عفونتای ویروسی هستین، پیشنهاد می شه. مصرف روغن اسطوخدوس منتهی به کاهش تراکم عطسه می شه و واسه کاهش خارش به وجود اومده به وسیله آلرژی و حساسیت خوبه. وقتی احساس کردین که آلرژی به سراغتون اومده، چند قطره از این گیاه رو به کف دستانتون بمالید، دستانتون رو جلوی بینی خود گرفته و نفس عمیق بکشین. واسه فصلای حساسیت زا بهتره همیشه مقداری پنبه آغشته به عصاره اسطوخودوس رو به همراه داشته باشین.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *