5 آسیب بدنی رایج هنگام خانه تکانی

: 5 آسیب بدنی عادی هنگام خونه تکونی

آکا ایران

واسه جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی، هیچوقت مواد شوینده رو با هم مخلوط نکنین

 

با نزدیک شدن به روزای آخر سال، خونه تکونی و تمیز کردن خونه رو در پیش رو داریم که بدیش اینه بعضی وقتا بدون خطر و ایجاد دردسر نیس. پس بهتره بدونیم چه خطرات احتمالی هست و چه باید کنیم.

 

هر چند تمیزکاری و خونه تکونی یه کار خطرناک به حساب نمیاد، اما باید مراقب خطرات و لطمات بدنی عادی باشیم. اینجا عادی ترین آسیبای بدنی در بین خونه تکونی رو براتون می گیم.

رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی

به چه دلیل این اتفاق میفته؟

رگ به رگ شدن معمولا هنگام تمیزکاریای شدید و وسواسی، بلند کردن اجسام سنگین، جمع و جور کردن شلوغیا، جابجا کردن لوازم خونگی یا مبلمان اتفاق می افته. هم اینکه هنگام افتادن هم ممکنه رگ به رگ شدن بوجود بیاد. وقتی با آب زمین رو می شویید هم مراقب باشین.

 

واسه پیشگیری از رگ به رگ شدن چیکار باید کرد؟

اگه جابجا کردن اجسام به تنهایی براتون سخته، از کسی کمک بگیرین و به خودتون فشار نیارین. وقتی می خواین جنب و جوش داشته باشین و چیزایی رو بلند یا جابجا کنین، درست مثل قبل از ورزش، چند حرکت کششی انجام بدین. وقتی واسه شستشو و تمیز کردن از آب استفاده می کنین، تلاش کنین زودتر تمومش کنین تا خطر سُرخوردن کمتر شه.

 

اگه رگ به رگ شدن اتفاق افتاد…

اگه اینجور اتفاقی اتفاق افتاد، یه سری کمکای اولیه انجام بدین تا آسیب رو درمان کنین. این آسیب نیاز فوری به درمان نداره و کارایی رو میشه واسه آرامش علائم انجام داد.

 

واکنشای پوستی

به چه دلیل این اتفاق میفته؟

صدها ماده شوینده و پاک کننده در بازار هست. بدیش اینه بعضی از این اجناس در تماس با پوست موجب بروز واکنشایی می شن. شاید به ظاهر بعضی از مواد شوینده قوی، واسه سابیدن خونه عالی باشن، اما می تونن پوست شما رو هم بسابند!

 

پیشگیری از واکنشای پوستی

حتما برچسب هشداردهنده روی محصول رو بخونین. معمولا راهنماییایی واسه چگونگی به کار گیری محصول و اینکه اگه با پوست تون تماس پیدا کرد چه باید کنین، هست. بعضی از اجناس نیاز به پوشیدن دستکش دارن.

واسه جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی، هیچوقت مواد شوینده رو با هم مخلوط نکنین (مثلا جرم گیر با وایتکس) و محیطی که در اون مشغول تمیز کاری هستین، حتما تهویه هوا داشته باشه

 

باید مراقب باشین این مواد به پوست تون پاشیده نشن. البته چگونگی نگهداری از این اجناس هم مهمه. موادی که با حفاظ کامل نگهداری نمی شن، احتمال نشتی یا ریختن شون هست که در این صورت ممکنه ناخواسته با پوست تماس پیدا کنن.

 

اگه با پوست تماس پیدا کرد…

بعضی وقتا بر خلاف بهترین اقدامات محافظه کارانه، پوست تون با این مواد تماس پیدا می کنه. اگه همچین چیزی اتفاق افتاد، فورا به برچسب راهنمای محصول نگاه کنین. معمولا پیشنهاد می شه با آب فراوون پوستتون رو بشورید. اگه بعد از آبکشی فراوون، هنوزم مشکلی بود، می تونین به درمانگاه مراجعه کنین.

 

حساسیت چشمی

به چه دلیل اینجور اتفاقی میفته؟

معمولا هنگام تمیزکاری، تلاش داریم با نگاه کردن دقیق، هر جرم و آلودگی رو از سطح مورد نظر پاک کنیم و با مواد شیمیایی یا محلولایی کار می کنیم که واسه نابود کردن آلودگیا طراحی شدن. در این صورت بدیش اینه احتمال آسیب چشما زیاده. پاک کننده شما چه ژل باشه، و چه مایع یا پودر، حتی با یه تماس ناچیز با چشم باعث آزردگی اون می شه. چشم آدمایی که آلرژی دارن، در تماس با گرد و خاک هم آزرده می شه.

 

پیشگیری از حساسیت چشمی

مراقبت و دقت، شرط اوله. معمولا وقتی عجله داریم، احتمال بروز این خطرات بیشتر می شه. واسه مراقبت بیشتر از چشما می تونین از عینکای مخصوص استفاده کنین. حواس تون باشه که حتی بدون تماس مستقیم چشم با ماده شوینده، ممکنه گاز و بوی به وجود اومده به وسیله این ماده به چشم شما آسیب برسونه.

 

حتما در فضایی که مشغول به کارین، تهویه هوا داشته باشین، یعنی درب و پنجره محل رو باز بذارین و یا هواکش رو روشن کنین. هم اینکه راهنمای مصرف محصول رو خوب بخونین تا اگه آلرژی دارین، اقدامات پیشگیرانه رو در نظر بگیرین. کمتر در برابر گرد و خاک بودن هم خوبه.

 

اگه چشم عکس العمل نشون داد…

اگه اینجور اتفاقی افتاد، اول طبق راهنمای محصول عمل کنین. بیشتر اجناس پیشنهاد می کنن چشما رو با آب فراوون شستشو بدین، اما بازم به برچسب خود محصول نگاه کنین. اگه چشمای تون در اثر گاز یا بوی مواد آزرده شد، آبکشی چشما معمولا خوبه. هم اینکه تهویه هوا و یا ترک محیط موثره. اگه بعد از این اقدامات، بازم مشکل وجود داشت، به درمانگاه مراجعه کنین.

خراش و بریدگی

به چه دلیل اینجور اتفاقی میفته؟

بیشتر بریدگیا در آشپزخانه رخ میدن. شستن ظروف معمولا دلیل این بریدگی هاست، مخصوصا هنگام شستن چاقو و ظروف شیشه ای و لغزنده این خطر همیشه هست. هنگام گردگیری هم این خطر هست، چون احتمال داره اشیای شکستنی تصادفی بشکنن.

 

پیشگیری از خراش و بریدگی

هنگام کار با اشیای تیز و برنده حواستون باشه. هنگام شستن ظروف، چاقو رو در آب پر از کف غوطه نریزید، چون دید خوبی به داخل آب ندارین. چاقوها رو جداگونه بشورید و یا فقط از آب گرم استفاده کنین. به کار گیری دستکش ظرفشویی هم واسه پیشگیری خوبه. می تونین از یه پد سُر گیر در کف سینک ظرفشویی استفاده کنین تا احتمال شکستن ظروف رو کمتر کنین.

 

اگه بریدگی اتفاق افتاد…

خونسردی تون رو حفظ کنین. کمکای اولیه رو بکار بگیرین و زخم رو پانسمان کنین. اگه بریدگی عمیق بود و خون بند نمی اومد، به درمانگاه مراجعه کنین.

مشکلات تنفسی

به چه دلیل اینجور اتفاقی میفته؟

مشکلات تنفسی هنگام تمیزکاری ممکنه به چند دلیل اتفاق بیفتن. بعضی وقتا به کار گیری حجم زیاد مواد شیمیایی مخصوصا واسه اونایی که مشکلات تنفسی دارن، دلیل بروز این مشکل می شه، مثل آدمایی که آلرژی یا آسم دارن. گاز و بوی به وجود اومده به وسیله این مواد هم می تونه، دلیل عکس العمل در فرد شه.

 

پیشگیری از مشکلات تنفسی

واسه جلوگیری از بروز اینجور مشکلاتی باید اندازه مناسبی از این مواد رو استفاده کنین، نه زیاد. انجام کارای سخت مانند ورزش کردنه؛ اگه عادت به ورزش شدید نداشته باشین آمادگی کار کردن شدید رو هم ندارین. اگه مشکل تنفسی مانند آلرژی و آسم دارین، از مواد محرک دوری کنین. شاید بهتر باشه از ماسک استفاده کنین تا در برابر گرد و خاک نباشین.

 

به جای گردگیری که دلیل پخش شدن ذرات گرد و خاک در هوا می شه، تلاش کنین از جارو برقی استفاده کنین تا خاک رو جذب کنه، و یا در مواردی ممکنه مجبور شید یه سری از کارا رو به بقیه محول کنین.

 

واسه جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی به وجود اومده به وسیله گاز و بوی مواد، هیچوقت مواد شوینده رو با هم مخلوط نکنین (مثلا جرم گیر با وایتکس) و محیطی که در اون مشغول تمیز کاری هستین، حتما تهویه هوا داشته باشه.

 

اگه مشکل تنفسی بوجود اومد…

اگه مشکلی واسه تنفس تون ایجاد شد، منتظر نمونید تا بدتر شه و فورا اقدامات لازم رو انجام بدین. دلیل بروز مشکل تنفسی معمولا تعیین کننده کارائیه که باید انجام بدین.

ممکنه لازم باشه بشینین، از اسپری تنفسی استفاده کنین و یا دارو استفاده کنین. ترک کردن محیط همیشه لازمه. در صورت ادامه مشکل، بهتره به دکتر مراجعه کنین.

مطالب بیشتر:

  • درباره شویندها بیشتر بدونین
  • مشکلات نوزادان و راه های درمان اون
  • درد کمر بین حاملگی

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *