43 درصد کودکان ایرانی در معرض دود سیگارند

سال ها پیش وقتی که سوار اتوبوسا و مینی بوسای بین شهری می شدم، همیشه با آدمایی که سیگار می کشیدن بگومگو و بعضی وقتا دعوا می کردم اما خدا رو شکر امروزه کسی داخل اتوبوسا و مینی بوسا سیگار نمی کشد و این کار به ضد ارزش تبدیل شده. تازگیا هم جریمه هایی واسه آدمایی که در اداره ها و اماکن بسته سیگار می کشن، وضع شده اما هنوز واسه سیگار کشیدن در خونه ها و کنار خونواده قانونی نداریم.

پس پای صحبت دکتر هومن شریفی، قائم مقام مرکز تحقیقات کنترل و پیشگیری دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشستیم تا مشکلات استنشاق تحمیلی دود سیگار رو از ایشون جویا شیم.

تعریف استنشاق تحمیلی دود سیگار، چیه؟

آماری از آدمایی که دچار استنشاق تحمیلی سیگار می شن، در دست دارین؟

سازمان بهداشت جهانی تازگیا اعلام کرده که یه میلیارد و 300 میلیون سیگاری در جهان هست که سه میلیارد نفر افراد بالغ رو به طور غیرداوطلبانه در برابر دود دخانیات قرار می بدن، یعنی اینکه تنها یه میلیارد نفر از هوای سالم و خالی از دخانیات استفاده می کنن.

وضعیت کودکان در خطر دود سیگار در ایران چیجوریه و در مقایسه با کشورای دیگه چه جایگاهی داریم؟

براساس آمار سال 2006 سازمان بهداشت جهانی 9/42 درصد کودکان ایرونی در برابر دود سیگار هستن و از نظر علمی اگه در محدوده 40 تا 50 درصد قرار بگیریم یعنی اینکه برنامه های کنترل دخانیات کشورمون خوب انجام نمی شه. این در حالیه که 1/42 درصد کودکان آمریکایی در برابر استنشاق تحمیلی دود سیگار قرار دارن. این رقم در کشور امارات 30 درصده اما در فرانسه و فنلاند به صفر رسیده یعنی اینکه در این کشورها هیچ کودکی در برابر دود تحمیلی دخانیات نیس. پس به نظر می رسد یکی از وظایف سیاست گذاران اینه که قوانینی وضع کنن که از افراد در برابر دود سیگار، پشتیبانیای قانونی شه.

خطر دچار شدن به سرطان ریه در آدمایی که در برابر استنشاق تحمیلی دود سیگار هستن چقدر جدیه؟

در سال 1985 دکتر دال، اولین فردی بود که رابطه بین دخانیات و سرطان ریه رو کشف کرد و گفت: "اگه 20 سال در خونه ای زندگی کنیم که پر از مواد آزیست (ماده سرطان زا در ریه) باشه، در مقایسه با خونه ای که فردی سیگاری روزانه یه ساعت در اون سیگار بکشه، صد برابر احتمال دچار شدن به سرطان ریه افزایش می یابد." یادمون نره از سال 1993 به بعد، سیگار به عنوان قویترین ماده سرطان زا در جهان شناخته شده. پس همه خطرهای سیگار واسه فرد سیگاری درباره آدمایی که در برابر دود سیگار هستن هم مشاهده می شه.

خاطرنشان کنم که هر پنج سال زندگی با فرد سیگاری 5/6 درصد احتمال دچار شدن به سرطان ریه رو افزایش می دهد. هم حالا 14 نوع سرطان اثبات شده از راه دود سیگار هست که افراد در برابر دود هم 30 درصد بیشتر از بقیه به این سرطانا دچار می شن.

سیگار کشیدن کنار کودکان چه عوارضی واسه اونا داره؟

سیگار کشیدن والدین قبل از دوران بارداری، بین دوران بارداری و پس از زایمون مشکلات تنفسی بی تعدادی واسه کودکان به دنبال داره. هم اینکه استنشاق دود سیگار به وسیله مادر و وقتی که جنین در شکم مادره، روی دستگاه عصبی اون اثر می گذارد.

وضعیت آسم در این کودکان چیجوریه؟

اندازه بروز آسم در کودکانی که والدین سیگاری دارن، شدیدا زیاده که علاوه بر مراجعه بسیار زیاد این آدما به مراکز درمانی و بیمارستانا، کاهش جواب دهی به درمان رو دارن و افزایش خس خس سینه و سرفه در اونا بسیار بالاتر از کودکان دیگه س.

سیگار کشیدن در اتاقای دیگه خونه هم همین اثر رو داره؟

هر پکی که به سیگار زده می شه، 30 سانتی متر مکعب دود تولید می کنه و وقتی برگشت داده می شه هم به همون حجم در فضای بسته منتشر می شه. پس کشیدن سیگار در هر کدوم از اتاقای خونه همون خطرهایی رو ایجاد می کنه که سیگار کشیدن در پیش خونواده موجب می شه.

استنشاق تحمیلی دود سیگار فقط مشکلات تنفسی کودکان رو در بر داره یا بقیه بخشا رو هم درگیر می کنه؟

دودلی نکنین که کشیدن سیگار همه بخشای بدن افراد سیگاری و آدمایی رو که در برابر دود اون هستن، تحت اثر قرار می دهد. به جز مشکلات تنفسی که درباره اون صحبت شد، نیکوتین دود سیگار از راه پوست هم به فرزندان انتقال داده می شه. به طور مثال، به ماده کوتینین اشاره می کنم که اولین ماده حاصل از متابولیسم سیگار در بدنه. اندازه کوتینین ادرار کودکانی که در برابر دود سیگار نیستن، چهار نانوگرمه اما در کودکانی که والدین سیگاری داشتن، این رقم 458 نانوگرم یعنی صد برابره. هم اینکه دود سیگار به لباس و پوست ما هم می چسبد و هنگام بغل کردن کودکان مقدار دیگری از اونو به کودکان منتقل می کنیم.

یه مثال دیگه هم اینه که افراد سیگاری و آدمایی که در برابر استنشاق تحمیلی دود اون هستن، بیشتر از بقیه دچار ناباروری می شن. در آخرین نسخه از کتابی موسوم به مشکلات به وجود اومده به وسیله اعتیاد و در اولین بخش اون اومده که اعتیاد و سیگار میلیاردها مریضی به دنبال داره و هیچ عضوی در بدن نیس که از خطرهای اون محفوظ باشه.

وقتی که درباره استنشاق تحمیلی دود دخانیات صحبت می کنیم، در ذهنمون بیشتر به سیگار فکر می کنیم. قلیان هم همین خطرها رو داره؟

بله، حتی بیشتر از سیگار چون هر قلیان دست کم برابر 40 تا 50 نخ سیگاره و مقدار دودی که از قلیان در فضا پخش می شه، به اندازه دودیه که یه خودروی روشن در اتاق تولید می کنه. حالا بهتر می تونید تصور کنین چقدر مونوکسید کربن و دیگه ذرات سمی وارد بدنتون می شه.

یکی از سنتای قدیمی ما در جمعای خانوادگی اینه که فکر می کنیم کشیدن یه بار یا دو بار قلیان در سال خطر چندانی نداره. نظر شما چیه؟

وقتی که ما درباره اعتیاد صحبت می کنیم، سه موضوع اتفاق می افتد. اول سمیت زیاد، بعد سمیت طولانی و در آخر، وابستگی و اعتیاد. پس کسی که سالی یه بار قلیان می کشد، تعداد گیرنده نیکوتین مغزش به مرور افزایش می یابد اما فردی که به طور همیشه این کار رو می کنه، در عرض دو سال گیرنده های نیکوتینی اش به 200 درصد افزایش می یابد. حالا تصور کنین فردی که سالی یه بار قلیان می کشد در آخر در عرض پنج سال گیرنده نیکوتینی اش به همین عدد نزدیک می شه. پس روزی فراخواهد رسید که ماهی یه بار و هفته ای یه بار هم کفاف وابستگی اش رو نمی دهد.

درباره درمان هم صحبت کنین:

روشای درمانی زیادی واسه ترک دخانیات هست که یکی از اونا به کار گیری داروهای جانشین نیکوتینه. یه نوع از اونا قرص جویدنی تولید داخله که بدون نسخه در داروخونهای کشور به فروش می رسد. نوع دیگه، به کار گیری برچسبه که اونم بدون نسخه به فروش می رسد اما با در نظر گرفتن اینکه دستورالعملای فارسی نداره، بیشتر با تجویز پزشکان و راهنمایی اونا استفاده می شه.

قیمت این داروها در داروخونها مقرون به صرفه یا نه؟

متأسفانه در کشور ما هزینه سیگار کشیدن خیلی ارزون تر از این برچسبا هستش. به طور مثال، شما با 400 تومن می تونید یه بسته سیگار بخرین اما واسه خریدن یه برچسب ترک سیگار، دست کم باید هفت هزار تومن پرداخت کنین و در نتیجه فردی که از این نوع درمان استفاده می کنه باید انگیزه بسیار زیادی واسه ترک سیگار داشته باشه.

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *