40 ساله ها در برابر هپاتیت واکسینه می شوند | برنامه واکسن هپاتیت ایران

: 40 ساله ها در برابر هپاتیت واکسینه می شن | برنامه واکسن هپاتیت ایران

<>

: 40 ساله ها واکسینه می شن

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت از برنامه نوین وزارت بهداشت واسه واکسینه کردن افراد ۴۰ سال در برابر هپاتیت B خبر داد. هپاتیت B مریضی عفونی و ویروسیه که کبد رو مورد حمله خود قرار میده و در آخر موجب التهاب یا از کار افتادگی کبد می شه. جزئیات خبر فوق رو در ادامه و از سلامت دات لایف بخونین.

محمد مهدی انگار – رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت در جلسه تازه های هپاتیت C و تدوین قرارداد درمان اون در ایران، با بیان اینکه دلیل اصلی برگزاری این جلسه اینه که دنیا می خواد تا سال ۲۰۳۰ به سمت حذف هپاتیتای ویروسی بره، گفت: بر همین پایه برنامه ای ۱۵ ساله آماده شده تا از راه اون بشه مریضیایی که از راه تماس خونی یا جنسی انتقال پیدا میکنن رو ریشه کن کنیم که از جمله اونا هپاتیت B و C هستش.

ایشون اضافه کرد: ما از سال ۱۳۷۲ به بعد برنامه واکسیناسیون خاص در کشور رو واسه هپاتیت B ساختیم و در سال ۸۵، ۴ گروه سنی زیر سال ۷۲ رو انتخاب کرده و واسه هپاتیت B واکسینه کردیم؛ این در حالیه که هپاتیت C واکسنی واسه پیشگیری نداره اما یه روش درمانی خیلی مطمئن واسه اون پیدا کردن و کسائی که تحت درمان قرار می گیرن بین ۳ تا ۶ ماه بهبودی کامل پیدا میکنن. حال این نشست واسه اینه که بتونیم این امکان رو در ایران هم بسازیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه حالا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار گرفتار به هپاتیت C طولانی در کشور هست، ادامه داد: بدیش اینه تعداد خیلی از این مبتلایان از مریضی خود خبر ندارن طوریکه میشه گفت در ایران و دنیا بیشتر از ۹۰ درصد از مریضی شون اطلاع ندارن.

به گزارش وزارت بهداشت – انگار مهمترین انتقال هپاتیت C رو تزریق از سرنگ مشترک گفت و گفت: البته هزینه های دارویی و درمانی این مریضی تا حدودی تحت پوشش بیمه قرار دارن. در عین حال ما در حال بحث با سازمان بیمه سلامت هستیم تا بتونیم با بیمه ها بر سر افزایش پوشش بیمه ای این مریضی به توافق برسیم. الان یه دوره درمانی واسه هر مریض ۲ میلیون تومنه اما اگه این درمان تحت پوشش بیمه قرار گیرد، هزینه اون کمتر می شه.

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه الان داروی اصلی هپاتیت B در کشور هست، گفت: ما در برنامه حذف هپاتیت B تلاش می کنیم گروه های سنی دیگری رو هم واکسینه کنیم و هدف بعدی مون اینه که افراد زیر ۴۰ سال رو در برابر هپاتیت B واکسینه کنیم.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *