40 درصد تهرانی های دچار سکته قلبی آسپرین مصرف نمی کنند

: مجموعه: اخبار اجتماعی

تاریخ انتشار : یکشنبه, 20 خرداد 1397 14:21

: 40 درصد تهرانیای دچار سکته قلبی آسپرین مصرف نمی کنن

رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماریای متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: یافته های تحقیق 13 ساله این مرکز نشون میده، 40 درصد مبتلایان به سکته قلبی در شهر تهران، قرص آسپرین رو مصرف نمی کنن. 

این تحقیق در بستر مطالعه قند و لیپید تهران با پیگیری 13 ساله (79-91) 282 نفر گرفتار به مشکلات قلبی انجام گرفته و نشون دهنده وضعیت ناجور کنترل عوامل خطر مریضی قلبی – عروقی پس از دچار شدن آدما به این بیماریه.

 

دکتر فرزاد حدائق روز یکشنبه در گفت و گو با  ایرنا بر ضرورت مصرف قرص آسپرین واسه جلوگیری از برگشت مریضی در افراد گرفتار به سکته قلبی تاکید کرد و اضافه کرد: بررسی و مطالعه 13 ساله این مرکز نشون میده، بخش کلی ای از بیماران تهرانی این دارو رو مصرف نمی کنن.

 

ایشون به کنترل ناجور عوامل خطر در بیماران قلبی – عروقی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: هرچند این افراد باید کنترلای سخت گیرانه ای روی چربی خون خود دارا باشن، اما 50 درصد این بیماران اصلا دارو واسه کنترل چربی خون، مصرف نمی کنن.

 

 

ایشون با بیان اینکه چاقی، دیابت و بی تحرکی در افراد گرفتار به مریضی قلبی – عروقی افزایش قابل توجه ای داشته، این افراد باید جنب و جوش بدنی خود رو زیاد کنن و رژیم غذایی مناسب مصرف کنن

 

حدائق بر ضرورت ارائه آموزش مناسب به این افراد تاکید کرد و اضافه کرد: اصول آموزشی اولیه در مورد مشکلات کنترل نکردن عوامل خطر به این افراد کم بوده و پزشکان و دست اندراکاران باید توجه بیشتری به این موضوع دارا باشن.

 

ایشون با اشاره به اینکه اولین عامل مرگ و میر در کشور حوادث قلبی – عروقیه، گفت: این بیماران باید بیشتر مراقب خود باشن و ریزفاکتورهای خطر رو به دقت کنترل کنن تا دچار مشکلات جدی در این مورد نشن.

 

حدائق ادامه داد: هدف ما از مطالعه جواب به این سوال بوده که افراد گرفتار به مریضی قلبی و عروقی، کنترل بهتری در مورد عوامل خطر مریضی از جمله چربی و فشار خون خود بکنه یا نه ؟ 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *