40 اشتباهی که زحمات شما برای کاهش وزن را به باد می دهد

: اگه به شما بگن واسه لاغر شدن باید با همکارانتون غذا نخورین، تنهایی رژیم نگیرید، کتابای آشپزی نخونین، در مقابل آینه غذا نخورین، تنوع غذایی نداشته باشین و بین غذا خوردن آهنگ گوش نکنین، تعجب می کنین؟

: 40 اشتباهی که زحمات شما واسه کاهش وزن رو به باد میده

من که ورزش می کنم، من که رژیم می گیرم، من که همیشه نصف غذایم رو نمی خورم، پس به چه دلیل لاغر نمیشم؟  واقعا اینا سؤالاتیه که تقریبا همه آدمایی که واسه کاهش وزن تلاش می کنن، از خود می پرسن. هیچ مشکلی بی دلیل نیس و حتما این افراد مرتکب اشتباهایی می شن که از اون بی اطلاع هستن.

هفته گذشته یه موسسه تغذیه در انگلستان بیشتر از 100 عامل جور واجور رو شناسایی کرد که می تونه روی وزن ما اثر داشته باشه. بعضی از موارد گفته شده در این فهرست اونقدر عجیب و باورنکردنی هستن که ما عزممونو جزم کردیم اونا رو به طور کامل واسه شما توضیح بدیم. شاید شمام با خوندن این مطلب فهمیده باشین، به چه دلیل هیچ وقت در کاهش وزن خود به نتیجه دلخواه نمی رسید.

 

1. خوردن کورن فلکس در وعده صبحونه

خوردن کورن فلکس (غذایی که از غلات جفت و جور شده و با شیر مصرف می شه) در صبح باعث می شه شما قبل از رسیدن به وعده ناهار احساس گرسنگی کرده و در کل غذای بیشتری در روز بخورین. عوضش آدمایی که در وعده صبحونه، تخم مرغ می خورن هیچ وقت به این مشکل برنمی خورند چون پروتئین موجود در صبحونه تا ساعتا احساس سیری رو واسه اونا به ارمغان می آورد.

 

 

2. خوردن نون و برنج سفید

چند سال بود که ادعا می شد مصرف کربوهیدراتای تصفیه شده مانند نون سفید یا برنج سفید می تونه باعث زیاد شدن وزن به خصوص در قسمتای میانی بدن شه. واسه بررسی درستی این موضوع، محققان رژیم غذایی با کالری به طور کامل برابر رو به 2 گروه از آدما دادن و فهمیدن آدمایی که برنج سفید یا نون سفید بیشتری در رژیم غذایی خود دارن در هر سال 10 میلی متر دور شکمشون بیشتر از گروه دیگه افزایش پیدا می کنه.

 

3. زیاده روی در خوردن آبمیوه

آبمیوه و دیگه نوشیدنیای شیرین نسبت به غذاهای جامد اثرات بیشتری بر اضافه وزن آدما دارن. اگه شما فقط یه نوشیدنی شیرین رو در طول روز از رژیم غذایی خود خط بزنین، بعد از 6 ماه نیم کیلو گرم از وزن بدنتون کم میشه. هر چی کاهش نوشیدنیای شیرین بیشتر باشه، به همون اندازه نتیجه بهتر هستش.

 

 

4. خوردن شیر با چای

سال گذشته، محققان هندی فهمیدن چای ترکیباتی مانند theaflavins  و thearubigins داره که باعث کاهش جذب چربی در شکم و کم شدن اندازه کلسترول خون می شه. ولی پروتئینای موجود در شیر این اثر رو به طور کامل خنثی می کنه، پس بهتره هیچ وقت شیر خود رو با چای ترکیب نکنین.

 

5. نخواندن برچسبای غذایی

بررسیا نشون میده، آدمایی که از روی عادت برچسبای غذایی رو می خونن و ورزش می کنن، وزن بیشتری در مقایسه با بقیه از دست میدن. نکته عجیب اینه که خوندن برچسبای غذایی به تنهایی و بدون ورزش کردن هم می تونه باعث کاهش وزن شه. به باور محققان این کار دلیل می شه فرد درک بیشتری از کالریایی که هنگام غذا خوردن وارد بدن می شه پیدا کرده و به طور ناخودآگاه غذایش رو کم کنه.

 

6. اضافه نکردن ادویه به غذا

اضافه کردن فلفل تند به وعده های غذایی می تونه سرعت سوزوندن کالریا رو بیشتر کنه. علاوه بر اون فلفل اشتهای آدم رو واسه خوردن غذاهای چرب، شور و شیرین کم می کنه.

 

7. نخوردن ماست

یافته های یه تحقیق در نشریه بین المللی چاقی نشون داده، افراد بزرگسالی که هر روز 3 مرتبه ماست می خورن، 22درصد بیشتر از بقیه وزن خود رو از دست داده و زمان بیشتری هم این کاهش وزن رو نگهداشتن. علاقه مندان به مصرف ماست 81 درصد چربی بیشتری رو هم در ناحیه شکم آب کردن. به نظر می رسه چربی و پروتئین موجود در این محصول لبنی نقش زیادی در سوزوندن چربی داره.

 

8. دوستی با دوستان چاق

اگه دوست شما در حال افزایش وزنه، به احتمال زیاد شمام در برابر چاق شدن هستین. به گفته محققان دانشگاه هاروارد اگه فردی 4 دوست چاق داشته باشه شاید 2 برابر بیشتر از فردی که دوست چاق نداره در آینده نه خیلی دور زیاد شدن وزن رو تجربه می کنه. کلا آدما علاقه دارن رفتارای همدیگه رو تقلید کنن و خوردن غذا هم بخشی از این رفتارهاست.

 

 

9. خوندن کتابا و مجلات آشپزی

کشف نوین روانشناسان دانشگاه ساوث کالیفرنیا یکی دیگه از عوامل عجیب چاقی رو رو کرد و اون چیزی نیس جز خوندن کتابا و مجلات آشپزی. نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات باعث تحریک قسمتای کنترل اشتها در مغز شده و علاقه ما  به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه رو زیاد می کنه. خوندن دستورالعملای طبخ غذا هم شدیدا مغز رو تحریک کرده و شما رو علاقه مند به خوردن غذا می کنه.

 

 

10 نجویدن غذا به اندازه کافی

هر قدر غذا زمان بیشتری در دهن بمونه، به همون اندازه زبون سیگنالای بیشتری رو به مغز می فرستد و اونو به ترشح مایعات گوارشی تحریک می کنه. جویدن بیشتر غذا سریع تر احساس سیری رو به آدما داده و اندازه ورود به بدن رو محدود می کنه.

 

11. غذا خوردن در محل کار

تحقیقات نشون میده، ما در محل کار 30 درصد بیشتر از وقتی که در خونه هستیم غذا می خوریم که دلیل اصلی اون وجود همکاران در کنار ماست. باحال اینجاس که زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر همکاران خود قرار می گیرن. مثلا منشیای خانوم که میزشون در فاصله نزدیک از همکاران دیگه قرار داره 6/5برابر بیشتر از وقتی که فاصله میز اونا از بقیه بیشتر از 2 متر باشه شکلات می خورن.

 

12. غذا خوردن در بشقابی با رنگ اشتباه

یکی از عجیب ترین یافته های محققان در هفته های گذشته، تاثیر رنگ بشقاب روی اندازه غذا خوردن آدماس. بر این پایه وقتی که رنگ بشقاب با رنگ غذای داخل اون شباهت داشته باشه به طور ناخودآگاه اندازه غذا خوردن مردم بیشتر می شه. بر عکس اگه شما غذایی مانند ماکارونی قرمز رنگ رو  در بشقاب سبز بخورین، حجم غذا بیشتر نشون داده شده و شما زودتر دست از غذا خوردن می کشید.

 

13. نداشتن خواب به اندازه کافی

محققان به این نتیجه رسیدن که نداشتن خواب کافی ژنای بدن رو تشویق به زیاد شدن وزن می کنه. خواب بیشتر از 9 ساعت هم همین اثر رو روی بدن داره و احتمال چاقی رو بیشتر می کنه.

 

14. رژیم گرفتن به تنهایی

اگه شما تصمیم به کاهش وزن دارین، بهتره حتما واسه خود یه هم تیمی پیدا کرده و با اون به رقابت بپردازید. همونجوریکه چاقی می تونه مانند مریضیای ساری منتشر شه، تلاش واسه کاهش وزن به صورت گروهی هم تاثیر بسیار زیادی در افزایش انگیزه و تعهد به رژیمای غذایی داره. یه چند وقت پیش محققان فهمیدن، آدمایی که واسه کاهش وزن در کلاسای گروهی مخصوص این کار شرکت می کنن، دو برابر بیشتر از اشخاصی که به تنهایی این کار رو انجام میدن نتیجه می گیرن.

 

 

15. گفتن جمله من نمی تونم!

وقتی که به شما یه تیکه کیک تعارف می شه، به جای گفتن جمله «من نمی تونم» بگید «من نمی خوام!» دکتر «ونسا پاتریک» از دانشگاه «بوفالو» با انجام تحقیقات عجیبی مدعی شده، وقتی که شما می گین: «من نمی تونم» به بدن خود پیام می دین که دچار کمبود غذا هستین و خود رو واسه خوردن وسوسه می کنین. اما وقتی می گین: «من نمی خوام» و از موضع قدرت با احساس گرسنگی برخورد کرده و توانایی بیشتری واسه نخوردن پیدا می کنین.

 

16. فرار کردن از آینه

غذا خوردن روبه روی آینه تاثیر بسیار قدرتمندی در کم شدن اندازه کالریایی داره که شما مصرف می کنین. دکتر روانشناس «دیربلا مک کولا» از دانشگاه «روهامپتون» ادعا کرده، مردم هنگام خوردن غذا در مقابل آینه یه سوم غذای خود رو کاهش میدن. با نگاه کردن همیشگی به آینه مرتبا به شما یادآوری می شه که چاق هستین و باید وزنتون رو کم کنین.

 

17. تنهایی

هر قدر ارتباطات اجتماعی شما بیشتر باشه، به همون اندازه موفقیت در کاهش وزن هم بیشتره. یافته های این تحقیق دست کم در مورد موشا یافته های رضایت بخشی به همراه داشته. محققان فهمیدن، اندازه چربیای قهوه ای که بیشتر به انرژی تبدیل می شن در بدن موشای اجتماعی بیشتره و عوضش در بدن موشای تنها، چربیای سفید جمع می شه که به سختی آب می شن.

 

18. غذا خوردن در برابر تلویزیون

محققان دانشگاه «بیرمنگام» ادعا کردن، اگه تمرکز شما بر سر میز غذا روی خوردن تون نباشه، بیشتر از مواقع دیگه کالری وارد بدنتون می کنین. خیلی از مردمی که هنگام تماشای تلویزیون غذا می خورن، مقدار زیادی مواد غذایی وارد بدن خود می کنن و حتی نمی تونن به یاد بیارن که چه خورده ان.

 

 

19. استرس داشتن

استرس، بدن رو تشویق به انباشته کردن چربی در دور و بر شکم می کنه که دلیل اصلی اونم ترشح هورمون «کورتیزول» در رگای خونیه. این هورمون نه فقط چربیا رو تشویق به جمع شدن در میونه بدن می کنه بلکه نقش مهمی هم در بزرگ تر شدن سلولای چربی داره.

20. داشتن تنوع غذایی

نداشتن تنوع غذایی و خوردن غذاهای یکنواخت، کلید موفقیت در کاهش وزن هستش. به گفته محققان آمریکا در  مجله تغذیه، زنائی که یه غذا رو هر روز پشت سر هم می خورن کم کم اشتهایشان کمتر شده و لاغر می شن.

 

21. طلاق گرفتن یا ازدواج کردن!

یافته های مطالعه روی بیشتر از 10 هزار نفر اثبات کرده ازدواج و طلاق یکی از بزرگ ترین شوکا رو به وزن بدن وارد می کنه. پروفسور دمیتری تومین از دانشگاه اوهایو در این باره میگه: ازدواج و طلاق افراد بالای 30 سال باعث می شه اونا به دلیل استرس یا ناامیدی حجم زیادی غذا خورده و به سرعت چاق شن.

 

22. گوش دادن به موسیقی بین غذا خوردن

محققان دانشگاه جورجیا استیت فکر می کنن، این کار اندازه غذا خوردن شما رو بیشتر می کنه. دست کم اگه تمایل دارین هنگام خوردن ناهار یا شام فضای اتاقتون ساکت نباشه، تلاش کنین از موسیقیای بسیار ملایم استفاده کنین. هرچقدر ریتم موسیقی سر میز غذا سریع تر باشه به همون اندازه اندازه و سرعت غذا خوردن هم افزایش پیدا می کنه.

 

23. تنها ورزش کردن

وقتی که شما به تنهایی ورزش می کنین با احتمال بیشتری اونو رها می کنین یا حرکات خود رو به درستی انجام نمی دین. اما عوضش ورزش گروهی باعث ترشح مقدار خیلی از هورمونای خوشحال کننده در مغز شده و تعهد شما رو به انجام کامل حرکات ورزشی بیشتر می کنه. ورزش گروهی توانایی تحمل فشار و درد تمرین رو بیشتر کرده و باعث تقویت انگیزه می شه.

 

24. حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا)

50 دقیقه انجام حرکات کششی ذهن و جسم فقط 144 کالری می سوزوند که تقریبا به اندازه راه رفتن آرومه. حتی شدیدترین و سخت ترین حرکات فقط 237 کالری انرژی می سوزوند و تعداد ضربان قلب رو فقط 62 درصد زیاد می کنه.

 

25. کار با وزنه های سنگین

تمرین کردن با وزنه های سبک همراه با افزایش تعداد دفعات، درست به اندازه بلند کردن وزنه های سنگین در ساخت عضلات موثره. به کار گیری وزنه های سبک به شما کمک می کنه چربیای اضافه رو آب کنین، در حالی که وزنه های سنگین بیشتر به افزایش حجم کمک می کنن.

 

26. ورزش کردن به صورت اشتباه

اگه شما چند ساعت با سرعت یکنواخت ورزش می کنین، بدونین که روش اشتباهی رو در پیش گرفتین. کارشناسان ورزش میگن، به جای این کار بهتره ورزشای پرفشار و سریع رو در مدت زمان کوتاه انجام بدین. انجام این کار نه فقط تاثیر بیشتری در کاهش وزن داره، بلکه زمان کمتری هم از شما میگیره.

 

27. غذا خوردن بدون این دست اون دست کردن بعد از پایان ورزش

زنان و مردانی که بدون این دست اون دست کردن بعد از ورزش شروع به غذا خوردن می کنن، تقریبا به همون اندازه که چربی سوزونده ان، کالری وارد بدن خود می کنن و اینطوری نتیجه کمتری در کاهش وزن می گیرن.

 

 

28. انتخاب رشته ورزشی اشتباه

بدن بعضی از مردم طوری برنامه ریزی شده که به ورزشای ایروبیک جواب نمی ده. واقعا این ورزشا کمک زیادی به تناسب اندام و حساسیت بدن این افراد نسبت به انسولین نمی کنه و اونا نمی تونن با این نوع ورزشا خود رو از خطر دچار شدن به مریضی دیابت در امان نگه دارن. بهترین ورزش واسه این گروه کار با وزنه ها با شدت بالا و زمان کوتاهه.

 

29. ورزش کردن در محیط بسته

تحقیقات بسیار زیادی هست که نشون میده، ورزش کردن در فضاهای سبز و محیطای باز تاثیر خیلی بیشتری روی بهبود روحیه و کاهش ناامیدی داشته و احتمال ادامه ورزش رو بیشتر می کنه.

 

30. ورزش ناجور با سن

از 30 سالگی به بعد، ما به ازای هر سال افزایش سن، 90 گرم از ماهیچه های خود رو از دست می دیم. اما با انجام حرکات ورزشی به خصوص کار با وزنه ها میشه جلوی این اتفاق رو گرفت. عوضش حرکات ایروبیک دیگه نمی تونه خیلی به حفظ ماهیچه ها کمک کنه و بهتره از یه سن خاص به بعد، شکل حرکات ورزشی عوض شه. اما اهمیت ماهیچه ها چیه؟ جواب روشنه، ماهیچه ها اهمیت بسیار زیادی در سوخت کالری دارن.

 

31. ترکیب نکردن حرکات ورزشی

واسه اینکه تناسب اندام داشته باشین، باید ورزشایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، کار با وزنه ها، ورزشای استقامتی و پیلاتس رو با هم ترکیب کنین.

 

32. ورزش بدون موسیقی

موسیقی کلید اصلی ایجاد انگیزه هنگام ورزش کردنه. گوش دادن به آهنگای تند نه فقط توجه شما رو از درد و خستگی بین ورزش کردن دور می کنه بلکه واسه بدن طوری برنامه ریزی می کنه که زمان طولانی تری جنب و جوش داشته باشه. به گفته دکتر «کاستاس کاراگوریگز» موسیقی مانند داروهای نیروزای مجاز و بی ضرره که می تونه کارایی بدن رو بین ورزش کردن تا 15درصد بیشتر کنه.

 

33. نداشتن چربیای قهوه ای

 افراد لاغر بیشتر از چاقا چربیای به درد بخور قهوه ای رنگ دارن. این چربیا کالریا رو سریع تر می سوزونن و کمک زیادی به حفظ سلامت بدن می کنن. یه نوع از چربیای قهوه ای وجود دارن که همراه با کاهش دمای بدن شروع به سوختن می کنن تا بدن رو گرم کنن.

 

34. داشتن حس بویایی قوی

 افراد چاق به خاطر این دچار اضافه وزن شدن که بویایی قوی دارن و حساسیت شون نسبت به بوی غذا بیشتر از افراد لاغره.

 

35. مشکل سن

اندازه سوخت و ساز بدن به ازای هر 10 سال افزایش عمر بین یک تا 2درصد کاهش پیدا می کنه. یعنی، بعد از20 سالگی به ازای هر 10 سال، بدن 150 کالری کمتر می سوزوند. به خاطر همین شما باید همراه با افزایش سن، اندازه غذای خود رو کم کنین.

 

36. داشتن ژنای گرسنه کننده

 خیلی از ژنا در بدن وجود دارن که باعث چاق شدن ما می شن. یه چند وقت پیش محققان فهمیدن، بعضی از جهشای ژنتیک می تونه جواب مغز به هورمونای اشتها رو دچار مشکل کرده و اینطوری مانع رسیدن پیامای مناسب هنگام سیر شدن به مغز می شه. در این هنگام شما بعد از سیر شدن، به موقع متوجه این موضوع نمی شین و اینطوری بیشتر از آدمای دیگه غذا می خورید.

 

 

37. زن بودن!

 با به کار گیری اسکنای مغزی، محققان فهمیدن مردان چاق توانایی بیشتری در کنترل اشتها و تمایل به غذا خوردن در مقایسه با زنان دارن. مهم ترین دلیل هم وجود هورمونای متفاوت در بدن مردان و زنونه.

 

38. داشتن مغز متفاوت

 هورمون «لپتین» کمک زیادی به کنترل اشتها می کنه، اما محققان  فهمیدن اندازه حساسیت مغز افراد چاق به این هورمون زیاد نیس و به خاطر همین اونا توانایی کمتری در کنترل اشتهای خود دارن.

 

39. مشکل بدن

 محققان تازگیا فهمیدن وقتی که افراد چاق وزن خود رو از دست میدن، اندازه سوخت وساز بدن اونا کاهش پیدا کرده و تغییرات هورمونی در بدن اونا به وجود میاد که منتهی به افزایش اشتها می شه. سال گذشته محققان استرالیایی فهمیدن، این تغییرات دراز مدت هستن. به خاطر همین آدمایی که لاغر شدن باید باهوش باشن و بدونن با رسیدن به وزن ایده آل جنگ با چربیا تموم نشده.

 

40. داشتن والدین چاق

همه میدونیم که چاقی و لاغری ارثیه. در سال 2009 محققان انگلیسی اثبات کردن، فقط 4درصد از دخترائی که مادرشون وزن نرمال دارن چاق می شن، اما در میان دخترائی که مادر چاق دارن این آمار به 41 درصد می رسه. بررسیای بیشتر نشون میده از دید وزنی دختران بیشتر به مادر خود و پسران بیشتر به پدر خود می رن.

.

منبع : migna.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *