4 کلید طلایی برای درمان و مقابله با بثورات پوشک

: 4 کلید طلایی واسه درمان و مقابله با بثورات پوشک

: امروزه پوشکای مختلفی واسه مصرف کودکان در سنین و سایزای بسیار جور واجور در بازار موجود هستن. این پوشکا مدفوع و ادرار کودک رو جذب می کنن و دلیل می شن تا بقیه نقاط آلوده نشن. اما بعضی وقتا پوشکا می تونن دلیل ایجاد ناراحتی شن که اونو بثورات پوشک می گیم که در ادامه با چند نوع عادی  و راه درمان اون آشنا میشیم.

هر چقدر هم که تلاش کنین از بروز بثورات پوشک در سطح بدن نوزاد جلوگیری کنین، این احتمال هست که پوست حساس نوزادتون در ناحیه ران و باسن دچار تحریک پوستی شه. برخلاف باور عموم، بثورات جلدی در محل بستن پوشک همیشه از بثورات پوشک نشأت نمی گیرن (مثلا، ساییده شدن پوست نوزاد می تونه عامل بروز بثورات باشه). هم اینکه ممکنه مشکلات پوستی مانند اگزما باعث بروز مشکل شده باشن. در این مطلب، به بررسی ۴ نوع عادی از بثورات پوشک می پردازیم و روش درمان اونا رو معرفی می کنیم.

ساییدگی پوست

اصطکاک به وجود اومده به وسیله بستن پوشک باعث بروز التهابات جور واجور می شه؛ تماس پوست نوزاد با ادرار و مدفوع هم یکی از عوامل اثر میذاره. ساییدگی پوست وقتی اتفاق می افته که سطح پوست نوزاد قرمز و ملتهب شده باشه. بعضی از کودکان بیشتر از بقیه دچار این مشکل می شن؛ اگه دیدید علائم ساییدگی در نوزادتون خیلی زود برطرف می شه و دوباره برمیگرده، زیاد تعجب نکنین.

درمان: بهترین روش درمان واسه پیشگیری از بثورات پوشک، جلوگیریه. از اونجایی که آنزیمای موجود در مدفوع کودک باعث تحریک پوست حساس اون می شن، تعویض به موقع پوشک بیشتر بیشترین تاثیر رو در این مورد داره. تلاش کنین باسن کودک رو همیشه خشک و تمیز نگه دارین. مالیدن پماد یا کرم ضد سایش هم موثره. مثلا، می تونین قبل از بستن پوشک از وازلین استفاده کنین تا پوست نوزاد نرم و انعطاف پذیر بمونه.

به کار گیری پوشکای ضد آب و دارای تهویه هم کمک می کنه که پوست نوزاد کمتر تحریک شه. هم اینکه می ‍ تونید قبل از بروز بثورات از یه لیف یا دستمال مرطوب به همراه آب ساده واسه پاکسازی باسن کودک استفاده کنین.

کلاه گهواره

آسیب کلاه گهواره یه مریضی پوستی است که بیشتر با فلسای زرد و یا قهوه ای رنگ روی پوست سر نوزاد همراه س. اما ممکنه علائم این آسیب در محل بستن پوشک هم بروز پیدا کنن. دلیل اصلی بروز این حساسیت، تولید زیادتر از اندازه روغن در سطح پوست و به دام افتادن سلولای قدیمی در لایه های زیرین پوسته.

درمان: کلاه گهواره با احتمال خیلی کم در محل بستن پوشک ظاهر میشه؛ از طرف دیگه، نوزادان خیلی در خطر قرار ندارن. شما می تونین با نبستن پوشک و آزادی دادن به کودک از بروز این حساسیت جلوگیری کنین. علائم کلاه گهواره معمولا پس از چند ماه به خودی خود برطرف می شن. بعضی از پزشکان به بیماران پماد هیدروکورتیزون یا داروهای ضدقارچ تجویز می کنن، اما مصرف این داروها لازم نیس.

اگزما

این مریضی با ظهور پوسته های خشک و قرمزرنگ در سطح پوست همراه س که معمولا باعث ایجاد خارش می شن. اگزما بعضی وقتا در محل بستن پوشک هم ظاهر می شه، اما بیشتر در بقیه نقاط پوست ظاهر میشه. هرچند شایع ترین محل بروز علائم این آسیب، پوست صورت است. کودکان و نوجوانانی که سابقه خانوادگی آلرژی دارن، بیشتر در خطر دچار شدن به اگزما قرار دارن.

درمان: اگه به این مشکوک هستین که اگزما باعث بروز بثورات پوشک در نوزاد شما شده، بهتره با یه دکتر مشورت کنین. مصرف داروهایی مانند هیدروکورتیزون (واسه درمان اگزما) و آنتی هیستامین (واسه خارش) در این مورد موثر هستن. بثورات پوشک به وجود اومده به وسیله اگزما بعضی وقتا باعث بروز زخمای زردرنگ یا یه عفونت باکتریایی می شن که با ظهور جوشای چرکین همراه ان. در این شرایط، دکتر با تجویز آنتی بیوتیک مانع از گسترش التهاب در سطح بدن می شه.

عفونت قارچی

این عفونت عادی یه آسیب دردناکه که با خارش همراه بوده و ممکنه باعث بروز بثورات قرمزرنگ روی شکم و ران نوزادتون شه. علائم این عفونت می تونن به خودی خود گسترش پیدا کنن. اما در بعضی موارد تنها راه گسترش علائم اینه که باسن کودک از قبل تحریک شده باشه. در واقع، اگه کودک شما چند روزیه که دچار بثورات پوشک شده، نباید از بروز یه عفونت قارچی متعجب شید، چون یه باسن تحریک شده راحت تر عفونت می کنه.

درمان: دکتر به احتمال زیاد یه کرم یا پماد ضدقارچ تجویز می کنه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *