4 گیاه شفا دهنده | طب ایرانی

4 گیاه شفا دهنده

10 گیاه شفا دهنده

نانسی کلیش نویسنده ای ساکن نیویورکه که متخصص بهداشت و سلامت،  تناسب اندام و خوشگلیه. اون نویسنده چندین کتاب از جمله کتاب
Beautiful Brows: The Ultimate Guide to Styling, Shaping and Maintaining Your Eyebrows (Random House, 2000). هستش. با خوندن این مطلب، اطلاعات شما درباره داروهای خونگی و گیاهی وسیعتر می شه.

با اینکه گیاهان از زمانای قدیم واسه درمان بیماریا به کار برده می شدن، محققان  در سالهای گذشته شروع کردن به  اثبات دقیق و علمی قابلیتای این گیاهان واسه  کاهش درد  آرتریت( ورم مفاصل) ، پایین آوردن قند خون و کلسترول خون ، و کمک به بهتر شدن  شرایط در بسیاری موارد دیگه. اونا هم اینکه در حال کشف قدرتای جدیدی در بعضی گیاهان هستن، مانند  توانایی کشتن سلولای سرطانی و کمک به  معتادین به الکل واسه  کم کردن اندازه الکل مصرفی.

دکتر رابرت لی،  یکی از مدیران مرکز سلامتی و شفابخشی  گیاهان در نیویورک میگه: گیاهان و دیگه داروهای طبیعی  می تونن  به اندازه داروهای  معمولی فعلی موثر باشن و بیشتر وقتا این کار رو بدون بروز مشکلات جانبی منفی  اونا انجام میدن. در  اینجا به معرفی 10 گیاه بسیار قوی در درمان بعضی از بیماریا می پردازیم.  پیشنهاد می کنیم که اینا رو در خونه داشته باشین. اضافه کردن یه یا دو تا از این گیاهان به غذا می تونه اثرات بسیار خوبی واسه سلامت شما داشته باشه.

زردچوبه :  آرامش درد آرتریت(ورم مفاصل)
مصرف یه وعده غذایی که در اون  ادویه کاری( که شامل زردچوبه س) به مقدار تقریبا زیاد استفاده شده، می تونه دلیل آرامش درد مفاصل بشه. دلیل این اینه که زردچوبه،  ماده ای به نام کورکامین  در خود داره که یه ماده ضدالتهاب قویه که مشابه  داروهای کاهنده آنزیم    Cox-2 عمل می کنه.  آنزیم  نامبرده دلیل  درد و تورم  مفصلا می شه.

زردچوبه هم اینکه می تونه : از سرطان روده بزرگ  و مریضی  فراموشی پیشگیری کنه.  طبق یه مطالعه بالینی کوچیک در سال 2006 که در دانشگاه جانز هاپکینز  انجام شده، کورکامین  اگه به همراه مقدار کمی  کورستین (یه آنتی اکسیدان قوی که در پیاز ، سیب و  کلم هست)می تونه  زخمهای پیش سرطانی  رو که به نام پولیپهای  روده بزرگ شناخته می شه کوچیک  کرده و از رشد اونا جلوگیری کنه.

در این مطالعه، تعداد پولیپها به صورت میانگین 60% کمتر شد و اندازه اونایی که باقی موندن هم  بیشتر از 50% کوچکتر شد. در سال 2006  یافته های یه مطالعه  دیگه  در مجله  خاص مریضی فراموشی به نام  Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شد  که در اون محققین  آمریکایی اعلام کردن که  مصرف کورکامین  در بیماران گرفتار به فراموشی می تونه  پلاکای ایجاد شده در مغز اونا رو نابود کنه، وجود این پلاکای مغزی یه مشخصه اصلی مریضی آلزایمره.

واسه بیشتر بهره بردن از امتیازات این ماده، دکتر لی  پیشنهاد می کنه که : به عنوان یه روش عادی ، هر وقت امکانش هست، به غذاتون زردچوبه اضافه کنین.  دکنر جیمز دوک، مولف کتاب ” داروخونه سبز” Green Pharmacy ،  پیشنهاد می کنه که واسه یه دوز درمانی، هر روز  400 میلی گرم  ماده کورکامین مصرف بشه،  این مقدار با مقدار پیشنهاد شده  در تحقیقات علمی  مربوط به پولیپ روده بزرگ نامبرده در بالا، در تطابقه.  در اون مطالعه  به هر مریض 3 بار در روز مقدار 480 میلی گرم کورکامبن هم اینکه 20 میلی گرم  کورسیتین داده شده بود.

 دارچین : پایین آورنده قند خون
تو یه مطالعه نوین  انجام شده در آلمان،  به بیماران گرفتار به دیابت نوع 2 ، به صورت روزانه دارچین داده شد و مشاهده شد که اندازه قند خون اونا حدود 10% پایین اومد.

اثرات دیگه:  پایین آورنده کلسترول . دارچین  با پایین آوردن ریسکای قلبی واسه بیماران دیابت نوع 2 ، یه ماده مهم واسه  این بیمارانه.  در مطالعه ای دیگه روی  اثر دارچین  در دیابت،  معلوم شد که این ماده می تونه کلسترول خون رو 13% و  تری گلیسیرید رو به اندازه 23% پایین بیاره.

واسه رسیدن به بیشترین یافته ها به درد بخور در مصرف دارچین به روش زیر عمل کنین:  تحقیقات انجام شده  پیشنهاد می کنن که واسه شکست دادن مشکل قند خون بالا،  روزانه یه کپسول 1 گرمی  استاندارد دارچین رو استفاده کنین. واسه کمتر کردن سطح کلسترول پیشنهاد شده که از کپسولای 1 تا 6 گرمی به صورت روزانه استفاده کنین. اما اینجاش خیلی مهمه که اگه خود دارچین رو در مقادیر زیاد استفاده کنین براتون خطرناکه و  واسه مصرف زیاد حتما باید از عصاره  محلول در آب اون استفاده کنین.

رزماری : از  بین برنده مواد سرطان زا
سرخ کردن ،کباب کردن یا گوشتای کبابی در دمای بالا باعث ایجاد HCAs (آمین هتروسیکل) می شه که مواد سرطان زا قوی موثر در سرطانهای جور واجور ، هستن. اما محققان دانشگاه کانزاس می گن وقتی که گوشت گاو قبل از طبخ با عصاره رزماری ( پودر)مخلوط شده  باشه، سطح HCA خیلی کم میشه. رییس گروه دکتر اسکات اسدمیت توضیح میده: رزماری شامل اسید carnosol و rosemarinic ، دو آنتی اکسیدان  قدرتمندیه که HCA رو تخریب می کنن .

رزماری می تونه از رشد تومور جلوگیری کنه.  طبق تحقیقات انجام شده روی چندین حیوان، عصاره رزماری مانع از ورود مواد سرطان زا ابه بدن که به DNA می چسبن می شه. محققان در دانشگاه ایلینویز با خوراندن عصاره رزماری به موشایی که در برابر ماده ای  که موجب سرطان سینه می شه قرار داشتن،  فهمیدن که تومور واثرات سوء روی  DNA هر دو کم شدن.  دکتر کیت سینگلاتوری عقیده داره تحقیقات بیشتری  باید به مرحله عمل در آیند. اما رزماری نشون داده که پتانسیل پیشگیری خیلی از سرطانا رو داراه.

دکتر اسمیت واسه کاهش HCA پیشنهاد می کنه  غداها رو با چاشنیایی که شامل رزماری و به همون مقدار یا بیشتر آویشن، پونه کوهی،  ریحان، سیر، پیاز و جعفری مزه دار کنن.

زنجبیل : رفع حالت تهوع
زنجبیل می تونه مانع از حالت تهوع معدوی  به وجود اومده به وسیله شرایط محتلف مثل حاملگی، تهوع به وجود اومده به وسیله حرکت و درمان به واسطه مواد شیمیایی شه. سوزانا که یه محقق در دانشگاهی در میشیگانه میگه زنجبیل یه داروی مادرانه س که به درستی عمل می کنه. زنجبیل یه آنتی اکسیدان قویه. زنجبیل از راه جلوگیری از اثر کردن ماده ای شیمیایی به نام سروتونین که موقع بروز حالت تهوع در مغز و معده ترشح می شه عمل می کنه.

هم اینکه زنجبیل تولید رادیکالای آزاد رو متوقف می کنه. رادیکالهای آزاد دلیل ایجاد ناراحتی معده می شن. تو یه بررسی علمی روی مسافرینی که با کشتی روی آبهای نا آروم مسافرت می کردن روزانه به مسافرین در هر چهار ساعت  500 میلی گرم رنجبیل داده شد. در این بررسی معلوم شد که اثر زنجبیل مانند کارکرد داروی درامامین که واسه این موارد استفاده می شه، است و به همون اندازه موثره. تو یه مطالعه دیگه، که طی اون به افراد 0 میلی گرم زنجبیل داده شد معلوم شد که اثر اون از  این دارو بیشتره.

زنجبیل هم اینکه می تونه:  فشار خون رو پایین بیاره، دلیل کاهش دردهای مفاصل بشه و خطر سرطان رو پایین بیاره.  زیک میگه :گیاه زنجبیل جریان خون رو تنظیم می کنه که این خود دلیل کاهش فشار خون می شه و هم اینکه اثرات ضدالتهابی اون می تونه درد مفاصل رو آروم کنه. در بررسی علمی انجام شده در مرکز پزشکی  وابسته به بدانشگاه میامی، عصاره زنجبیل به 124 نفر مبتلای به ورم مفاصل داده شد و مشاهده شد که در همه این افراد درد زانو کم شد. خواص ضدالتهابی پودر زنجبیل دلیل از بین رفتن سلولای سرطانی  در تخمدان می شن. باحال اینجاس که اثر زنجبیل در این مورد قابل مقایسه و یا حتی بهتر از شیمی درمانی است.

زیک  و همکارانش فکر می کنن با اینکه آزمایشهای بیشتری نیازه ولی این یافته های اونا رو هیجان زده کرده.   اون میگه: یافته های ابتدایی ما تلاش می کنن که زنجبیل می تونه منافع  کلی ای در درمان بیماران گرفتار به سرطان تخمدان داشته باشه.

واسه بیشترین حد به کار گیری این گیاه:  گریدون میگه: واسه پیشگیری از حالت تهوع و دل آشوب به وجود اومده به وسیله حرکت، دست کم نیم ساعت قبل از شروع حرکت باید زنجبیل مصرف بشه. اونا پیشنهاد می کنن که از کپسولای 500 تا 1000 میلی  گرمی زنجبیل خشک شده  هر چهار ساعت یه بار استفاده بشه. البته مقدار مصرف روزانه نباید بیشتر از 4 گرم بشه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *