4 گیاه دارویی مفید برای معده

آکایران :زنجبیل با بهبود بخشیدن به کارکرد آنزیمای گوارشی به پیشگیری از مشکلات معده، بهتر عمل کردن سیستم هاضمه بدن و کاهش نفخ کمک می کنه.

کاربرد گیاهان دارویی در درمان مشکلات معده و کاهش نفخ

بنا : پرخوری، تند خوردن غذا، مصرف غذاهای چرب، مصرف زیاد کافئین و شکلات و هم اینکه استرسا باعث گسترش مشکلاتی مثل سوءهاضمه، سوزش و درد سر دل، نفخ و حالت تهوع می شه.

یه دکترای داروسازی گفت: گاز معده بیشتر در اثر بلع هوا به خصوص در موقع غذا خوردن به وجود میاد و بهترین روش درمون اون خوردن غذا بدون عجله و با آرامشه. منشأ گاز موجود در روده ها هم علاوه بر بلع هوا انجام تخمیر به وسیله میکروبای رودهه. پریسا منصوری اضافه کرد: در بیشتر مریضایی که از وجود گاز زیاد در معده و روده شکایت می کنن، حجم گاز افزایش پیدا نکرده؛ بلکه در اثر مشکل در حرکات روده همون حجم طبیعی گاز، قادر به عبور معمولی از بالا به پائین در روده نیس و مریض احساس نفخ می کنه. این دکترای داروسازی اضافه کرد: راه های مختلفی واسه درمان این آسیب هست؛ از تغییر در چگونگی تغذیه و نوع غذاهای مصرفی گرفته تا شکلای جور واجور داروهای شیمیایی و گیاهی که واسه رفع این مشکل تجویز می شه.

گیاه درمانی روشیه که در اون، بعد از معاینه های پزشکی و تشخیص لازم، از عناصر گیاهی با در نظر گرفتن مواد مؤثره و خواص اونا، واسه رفع علائم مریضی استفاده می شه. این روش مثل طب جدید به مقابله با علائم مریضی پرداخته و واسه رفع اونا تلاش می کنه.

منصوری تعدادی از گیاهان مؤثر در درمان التهاب و ورم معده رو این جور توضیح داد:

رازیانه: از تخم و برگ این گیاه میشه به عنوان دم کرده استفاده کرد. رازیانه شامل ماده ایه که در تحریک ترشحات معده و دستگاه گوارش نقش داره.

نعنا: برگ نعنا به عنوان درمانی مؤثر واسه سوء هاضمه، نفخ و درد معده و دستگاه گوارش استفاده می شه. این گیاه به درد بخور هم اینکه اشتها رو تحریک می کنه و در درمان حالت تهوع و سردرد مؤثره.

زنجبیل: از 2000 سال قبل تا الان واسه درمان همه مشکلات هضم استفاده می شده. زنجبیل خواص تحریک کننده و درمانی داره. این چاشنی با بهبود بخشیدن به کارکرد آنزیمای گوارشی به بهتر عمل کردن سیستم هاضمه بدن و کاهش نفخ کمک می کنه.

شیرین بیان: قسمت مورداستفاده شیرین بیان ساقه های زیرزمینی و ریشه های گیاه س که دارای ترکیبات مختلفیه. ترکیب موجود در ریشه های گیاه پنجاه برابر از شکر شیرین تره و مقدار اون با در نظر گرفتن شرایط محیطی و گونه گیاه بین 5 تا 20 درصده. در طب سنتی از این گیاه واسه درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده می شه. ریشه شیرین بیان محافظ بافت معده در برابر عوامل خطر (داروها و استرس) است و از بروز زخم معده و اثنی عشر جلوگیری می کنه.

 

ایشون در ادامه گفت: خیلی از پزشکان مکاتب درمانی طبیعی در جهان مخصوصا مکتب طب سنتی ایران، بر این باور هستن که رعایت نکاتی ساده و کاربردی از مجموعه تصمیمات حفظ سلامت که در کتب و متون قدیمی طب سنتی بارها به اون اشاره شده، می تونه اثر زیادی در کنترل و درمان بیماریا داشته باشه. ایشون در آخر اضافه کرد: جامعه امروز به مریضی سرعت و استرس گرفتار هستش، واسه مقابله با مشکلات به وجود اومده به وسیله این مسئله که بیشتر طولانی، هزینه بر و طولانیه، میشه از گیاهانی که به طور روزمره در دسترس ما هستن، استفاده کرد.

 

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *