از سال 1309 شمسی در تقسیمات کشوری، ایلام جزو استان پنجم یعنی کرمانشاه گردید. سپس به علت جایگاه مهم سیاسی و مرزی و محرومیت های فراوان به فرمان داری کل تبدیل گردید و اکنون یکی از استان های مهم کشورمحسوب می گردد.

استان ایلام در حدود 4/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان در باختر دامنه سلسله کوه های زاگرس بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی از خط استوا و 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 10 دقیقه درازای خاوری از نیمروز گرینویچ در گوشه باختری ایران قرار گرفته می باشد. استان ایلام از جنوب با استان خوزستان، از خاور با استان لرستان، از شمال با استان کرمانشاه و از سمت باختر با 425 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق هم جوار می باشد. مرکز استان؛ شهر ایلام می باشد که به علت زیبایی های طبیعی فراوانی که دارد، عروس زاگرس نام گرفته می باشد. به گونه کلی نواحی شمالی و شمال خاوری استان ایلام کوهستانی و نواحی جنوب باختری و باختر آن از اراضی پست و کم ارتفاع تشکیل یافته می باشد. مهم ترین ارتفاعات استان ایلا م را کبیر کوه و دینارکوه تشکیل می دهند. استان ایلام از نظر شرایط اقلیمی جزو مناطق گرمسیری کشور به شمار می رود اما به علت وجود ارتفاعات، اختلاف درجه حرارت و بارندگی در بخش های شمالی، جنوبی و باختری آن زیاد می باشد. به طوری که می توان از نظر اقلیمی، مناطق سه گانه سردسیری، گرمسیری و معتدل را در این استان به خوبی نظاره نمود. بارندگی های سالانه فراوان از یک سو و تأثیر استان ایلام به عنوان زهکش آب های سطحی سلسله کوه های زاگرس از سوی دیگر، موجب پیدایش رودخانه های زیادی شده که به مقصود بهره گیری از آب آن ها سدهای انحرافی و کانال های متعددی نیز ساخته شده می باشد. مسیرهای متعددی برای دسترسی به استان ایلام هست که مهم ترین آن ها جاده تهران – همدان- کرمانشاه – ایلام می باشد. این منطقه از راه های داخلی نیز برخوردار می باشد که بعضی از آن ها ناهموار بوده و مشکلاتی را به وجود می آورند. این منطقه هم چنین دارای فرودگاهی برای پروازهای داخلی می باشد که به پایتخت ایران پرواز دارد.

استان ایلام دارای 8 شهرستان با نام های آبدانان، ایلام، ایوان، دره شهر، دهلران، شیراوان و چرداول، ملکشاهی و مهران می باشد.

 

2-17 کشاورزی و دامداری

کشاورزی در بیش تر نقاط استان به صورت سنتی انجام شده و مراحل مختلف آن از کاشت، داشت و برداشت با بهره گیری از اصول و روش های ابتدایی و سنتی انجام می شود. مهم ترین محصول کشاورزی استان، گندم می باشد. در این استان امکانات بالقوه فراوانی برای توسعه و گسترش دام داری و دام پروری هست و هم اکنون نیز بخش مهمی از درآمد و حتی اشتغال مردم استان ایلام در بخش کشاورزی متمرکز شده می باشد. آب و هوای متنوع، وجود کوهستان ها، جنگل ها و مراتع نسبتا سرسبز و انواع گل و گیاه در بهار و تابستان و وجود مناطق گرمسیری و سردسیری در کنار هم بهترین شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم آورده می باشد.

2-18 صنایع و معادن

بخش صنعت سهم ناچیزی از اشتغال را نسبت به بخش خدمات و کشاورزی به خود اختصاص داده می باشد. صنعت استان ایلام بیش تر در صنایع خانگی و کارگاهی اختصار می گردد. زمانی منابع معدنی استان منحصر به منابع رسوبی بوده اما هم اکنون منابع نفت و گاز نیز در این منطقه شناسایی شده می باشد.استان ایلام منطقه ای عشایر نشین می باشد و به همین دلیل از صنایع دستی پر رونقی نیز برخوردار می باشد. مهم ترین صنایع دستی استان عبارتند از: فرش کرک، ابریشم، گلیم گل برجسته، جاجیم، نمد، فرنجی، قتره و صنایع چوبی. از دیگر صنایع دستی ایلام می توان به سیاه چادر، رسن، گیوه که با در نظر داشتن فراوانی مواد اولیه مانند پشم و موی بز تولید آن ها از گذشته های دوررایج بوده, تصریح نمود. استان ایلام همانند سایر مناطق ایرانی دارای سوغاتی های محلی خاص خود می باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از: سقز محلی (صمغ درخت بنه)، شیرینی بژی بر ساق، ‌شیرینی گمگه، حلوای کله کنجی، روغن حیوانی معروف به روغن کرمانشاهی.

2-19 جایگاه جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان

در سال 1343 به فرمانداری کل تبدیل گردید ودر سال 1353 به علت های سیاسی – مرزی – اداری به صورت یک استان درآمد.استان ایلام مشتمل بر 7 شهرستان، 17 بخش و 36 دهستان می باشد.

استان ایلام با مساحتی برابر با 19045  کیلومتر مربع در جنوب‌غربی کشور واقع شده که 2/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد. بر اساس آمارگیری عمومی نفوس مسکن در سال 75 این می باشد

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد