تپه “گوران”  یکی از آثار دوره نوسنگی می باشد که در بخش هلیلان شهرستان شیروان چرداول و در استان ایلام واقع شده می باشد. با در نظر داشتن حفاری در این تپه که در سال 1963 توسط هئیت دانمارکی به سرپرستی ملرگارد صورت گرفت، 21 لایه فرهنگی در آن مشخص گردید. در دو لایه تحتانی این تپه هیچگونه سفالی به دست نیامد. اولین نمونه‌های بقایای معماری در لایه 16 به دست آمد. با در نظر داشتن نوع معماری دو لایه اول تپه “گوران” به نظر می رسد که ساکنان اولیه “گوران” را کوچ‌نشینان منطقه تشکیل می‌دادندکه فقط مدتی کوتاهی در محل به سر می‌بردند و در فصل نامناسب سال، به سایر نقاط کوچ می‌کردند.

  • معرفی گورستان هلوچ:

گورستان هلوج در استان ایلام، شهرستان ایوان و در سمت راست ورودی بخش زرنه قرار دارد. این گورستان در فاصله 200 متری شمال شرقی تپه تاریخی قلا زرنه واقع شده می باشد. نوع بافت خاک زمینهای اطراف، رسی آبرفتی و زراعی می باشد.

  • امامزاده پیر حسین، آرمیده در دل کوه خُورمه:
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

امامزاده پیر حسین یکی از امامزاده‌های واقع در استان ایلام می باشد که در روستای زنجیره علیا شهرستان شیروان چرداول در دل کوه خُورمه آرمیده می باشد. این امامزاده نوه امام موسی کاظم (ع) می باشد که در نزد مردم از تکریم خاصی برخوردار می باشد. بنای امامزاده یکی از آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی کشور می باشد. امامزاده پیر حسین زنجیره هرساله پذیرای زائران زیادی از جای جای استان و نیز استانهای همجوار می باشد که به قصد زیارت و تفریح به این نقطه زیبا از استان ایلام سفر می‌کنند. طبیعت زیبا و بکر اطراف و داخل تنگه، آب فراوان، چشمه‌های زیاد آب شیرین و نیز آب و هوای معتدل کوهستانی همگی لذت یک زیارت را بر زائران و گردشگران این منطقه دو چندان می کند. درخت توت کهنسال کنار بنای امامزاده حکایت از تاریخ کهن و نیز سرسبزی این منطقه در گذشته های دور دارد.

  • سنگ نوشته قوچعلی ایلام:

سنگ نوشته زیبای قوچعلی در ضلع جنوبی  کوه اناران بر روی صخره‌ای در تنگ قوچعلی و در شمال شهر ایلام قرار دارد.. ارتفاع این سنگ نوشته از سطح 5/4 متر می باشد که بدستور غلامرضا خان والی و به خط زیبای نستعلیق نگارش یافته می باشد.  دسترسی به این سنگ نوشته مشکل بوده و بایستی مسیر چند صد متری دامنه تنگ قوچعلی را پیاده طی نمود. ابعاد این سنگ نوشته 40 * 75 و به شکل ذوزنقه می باشد.

  • قلعه سام شکوه یک تمدن:

بنای با عظمت قلعه سام بر فراز کوهی به همین نام در غرب روستای چم بور از توابع شهرستان شیروان و چرداول قرار دارد. معماری این قلعه متعلق به دوره پرشکوه ساسانی می باشد. به علاوه معماری در قسمت جنوب غربی قلعه آثار چهارطاقی مشهود می باشد. در کنار این مجموعه معماری چند درخت کهنسال چنار با قدمتی ۵۰۰ ساله و چشمه ای گوارا از دل کوه بیرون آمده چشم اندازی بکر و طبیعی را آفریده می باشد که چشم هر گردشگری را می نوازد. علاوه بر درخت چنار ریشه درختی به نام عود یا هومه که از آن در اعیاد و جشنها بهره گیری می شده پیدا نمود گردید. برای رسیدن به این قلعه با چشم انداز طبیعی و زیبا بایستی ۴ ساعت کوهنوردی را تحمل نمود.

 

 

  • تاریخچه مطالعات باستان شناسی دشت ایوان:

شهرستان ایوان غرب در جایگاه جغرافیایی 19/46 طول شرقی و59/33 عرض شمالی در غرب کشور و در شمال غربی استان ایلام واقع شده که متوسط ارتفاع آن از سطح دریا 1170 متر می باشد. این منطقه از شمال به گیلان غرب کرمانشاه، از جنوب به بخش چوار، از شرق به شیروان چرداول و از غرب به کشور عراق منتهی ومحدود می گردد. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و زرنه می باشد. این شهرستان از نظر مطالعات باستان شناسی عصر برنز ، عصر آهن 1، 2 و 3 دارای اهمیت زیادی می باشد. سایت های مربوط به این دوره‌هابیشتر به صورت قبرستان می باشد.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد