تأکید مبانی اولیه ­ی حاکمیت شرکتی،بیش­تر برموضوع راهبرد  شرکت­ها وحقوق سهام­داران قرار داشت و بعدها با طرح دیدگاه­های جدی­تر، به سمت توجه جدی به حقوق کلیه­ی ذی­نفعان و اجتماع گرایش پیدا نمود. در سالیان اخیر، پیشرفت­های زیادی در زمینه­ی موضوع حاکمیت شرکتی درسطح جهان صورت گرفته می باشد و کشورهای پیش­ رو در این زمینه ،هم ­چنان به تقویت نظام­های حاکمیت شرکتی خود ادامه می­دهند و در این راستا، به مشارکت کنندگان در حاکمیت شرکتی و موضوع­هایی از قبیل سهام­داران و روابط آن­ها، مسئولیت پاسخ­گویی، بهبود عملکرد هیئت مدیره، کمیته­های هیئت مدیره،حسابرسان و نظام­های حسابداری و کنترل داخلی، توجه ویژه­ای مبذول می­دارند. از سوی دیگر ،حسابداران و حسابرسان، سرمایه­گذاران جزء ،سایر بازیگران صحنه­ی پول و سرمایه نیز از فلسفه ی وجودی و ضرورت اصلاح و بهبود مستمر حاکمیت شرکتی آگاه می­باشند (حساس یگانه،1384).

بدین ترتیب چنین بر می­آید که رمز موفقیت یک شرکت، در گروی هدایت مطلوب آن می باشد ، به گونه­ای که  می­توان ادعا نمود که راز جاودانگی شرکت­های معروف و خوش­نام،در برخورداری  آن­ها ازیک هیئت مدیره­ی مؤثر و کارا نهفته می باشد. گرت در کتاب خود به نام  ماهی ازسرش فاسد می­گردد، دیدگاه درون­گرانه­ی منحصر به فرد و جالبی را در زمینه­ی تاثیر هیئت مدیره ارائه کرده می باشد (گرت،1996). وی با اتکا بر تجارب شخصی، حضور در هیئت مدیره­ی شرکت­های گوناگون و سوابق علمی خود، ضمن بازگویی مسائل و معضلات موجود در هیئت مدیره­ی شرکت­ها، توصیه­هایی را نیز در زمینه ی بهبود حاکمیت شرکتی در این حوزه­ی مهم، ارائه کرده می باشد. یکی از انتقادهای او این می باشد که هیئت مدیره زمان زیادی را صرف مدیریت (به عنوان مدیران حرفه­ای) و زمان بسیار کمی را صرف هدایت امور می­کند. در این راستا، گرت هدایت را به عنوان راهنمایی و رهبری تعریف می­کنند. از سوی دیگر، روش­های متعددی هست که با آن­ها می­توان اثربخشی وظیفه­ی هدایت هیئت مدیره­ی شرکت را افزایش داد. در ادامه به معرفی محرک­هایی می­پردازیم که به مقصود حصول اطمینان از اثربخشی هیئت مدیره، توصیه می­شوند.

2-3-6)تأثیر مدیران غیرمؤظف (غیراجرایی) در حاکمیت شرکتی

فروپاشی شرکت انرون درسال2001،نظرها را به سوی تاثیر عملکرد مدیران غیر مؤظف هیئت مدیره جلب نمود. از دیدگاه  تئوری نمایندگی،حضور مدیران غیر مؤظف مستقل در هیئت مدیره­ی شرکت­ها و عملکرد نظارتی آنان به عنوان افرادی مستقل به کاهش تضاد منافع  موجود بین سهام­داران و مدیران شرکت در جلسات هیئت مدیره ،کمک  شایان  توجهی می­کند. البته بایستی توجه داشت که مدیران اجرایی شرکت ،تأثیر مهمی را در ایجاد ترکیب  مناسبی از مدیران مؤظف و غیر مؤظف در میان اعضای هیئت مدیره اعمال می­کنند. وجود چنین ترکیبی از عناصر اصلی یک هیئت مدیره­ ی کارا و مؤثر محسوب می­گردد؛زیرادرحالی که مدیران مؤظف ،اطلاعات  ارزشمندی درمورد­ی فعالیت­های شرکت ارائه می­کنند ،مدیران غیر مؤظف با دیدگاهی حرفه­ای و بی ­طرفانه، در مورد تصمیم گیری­های مدیران مذکور به قضاوت می­نشینند.  بدین ترتیب هیئت مدیره­ی شرکت با دارا بودن  تخصص، استقلال و قدرت قانونی لازم، یک ساز و کار

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد