کشاورزی در بیش تر نقاط استان به صورت سنتی انجام شده و مراحل مختلف آن از کاشت، داشت و برداشت با بهره گیری از اصول و روش های ابتدایی و سنتی انجام می شود. مهم ترین محصول کشاورزی استان، گندم می باشد. در این استان امکانات بالقوه فراوانی برای توسعه و گسترش دام داری و دام پروری هست و هم اکنون نیز بخش مهمی از درآمد و حتی اشتغال مردم استان ایلام در بخش کشاورزی متمرکز شده می باشد. آب و هوای متنوع، وجود کوهستان ها، جنگل ها و مراتع نسبتا سرسبز و انواع گل و گیاه در بهار و تابستان و وجود مناطق گرمسیری و سردسیری در کنار هم بهترین شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم آورده می باشد.

2-18 صنایع و معادن

بخش صنعت سهم ناچیزی از اشتغال را نسبت به بخش خدمات و کشاورزی به خود اختصاص داده می باشد. صنعت استان ایلام بیش تر در صنایع خانگی و کارگاهی اختصار می گردد. زمانی منابع معدنی استان منحصر به منابع رسوبی بوده اما هم اکنون منابع نفت و گاز نیز در این منطقه شناسایی شده می باشد.استان ایلام منطقه ای عشایر نشین می باشد و به همین دلیل از صنایع دستی پر رونقی نیز برخوردار می باشد. مهم ترین صنایع دستی استان عبارتند از: فرش کرک، ابریشم، گلیم گل برجسته، جاجیم، نمد، فرنجی، قتره و صنایع چوبی. از دیگر صنایع دستی ایلام می توان به سیاه چادر، رسن، گیوه که با در نظر داشتن فراوانی مواد اولیه مانند پشم و موی بز تولید آن ها از گذشته های دوررایج بوده, تصریح نمود. استان ایلام همانند سایر مناطق ایرانی دارای سوغاتی های محلی خاص خود می باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از: سقز محلی (صمغ درخت بنه)، شیرینی بژی بر ساق، ‌شیرینی گمگه، حلوای کله کنجی، روغن حیوانی معروف به روغن کرمانشاهی.

2-19 جایگاه جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان

در سال 1343 به فرمانداری کل تبدیل گردید ودر سال 1353 به علت های سیاسی – مرزی – اداری به صورت یک استان درآمد.استان ایلام مشتمل بر 7 شهرستان، 17 بخش و 36 دهستان می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

استان ایلام با مساحتی برابر با 19045  کیلومتر مربع در جنوب‌غربی کشور واقع شده که 2/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد. بر اساس آمارگیری عمومی نفوس مسکن در سال 75 این استان دارای 487886 نفر جمعیت، 7 شهرستان 17 بخش و 36 دهستان می باشد. که از نظر اقلیمی دارای دو اقلیم نیمه مرطوب سرد در شمال با متوسط بارندگی 639 میلی‌متر و بیابانی گرم با متوسط بارندگی 200 میلی‌متر در جنوب استان می‌باشد. قسمت‌های شمالی استان اکثرا کوهستانی بوده و سلسله جبال زاگرس به صورت رشته‌کوه‌های موازی در امتداد چین‌خوردگی‌ها، دره‌های نسبتا کم‌عرض و ارتفاعات متوالی را به وجود آورده می باشد در قسمت‌های جنوبی استان کبیرکوه، حوزه‌های آبریز رودخانه‌های کوچکی را در دامنه‌های جنوبی خود ایجاد کرده که در نهایت به دشت‌هایی منتهی می‌گردند البته این دشت‌ها در شهرستان دهلران وسیع‌تر می‌باشند.

شهرستان ایلام به مرکزیت شهر ایلام و در سال 1308 شمسی در خاور و شمال خاوری ده ‌بالا و در منطقه‌ای که حسین ‌آباد (منسوب به حسین قلی خان والی) نامیده می‌گردید و در جوار ساختمانهای به جا مانده از والی ، بنا گردید و با به در نظر داشتن سابقه‌ی تاریخی منطقه و تصویب فرهنگستان ایران، ایلام نامیده گردید.دیواره‌های سنگی و دامنه‌های جنگلی کوه‌های مانشت، سیوان، شلم و سیاه کوه، به شکل دژی وسیع شهر و دشت‌های اطراف آن را برگرفته می باشد.

شهر ایلام در مرکز جغرافیایی استان قرار نگرفته می باشد. از این رو، جایگاه آن تا حدودی که اهمیت ارتباطی و تجارتی آن را محدود می کند، به طوریکه محصولات بخش‌ها و روستاهای دور دست به استان‌های دیگر صادر می گردد.

اما ایجاد شبکه‌ی راهها و اتصال مراکز شهری به ایلام مخصوصاً نزدیکی با مرزبا وجود آب و هوایی نسبتاً مناسب و مساعد، مرکزیت سیاسی، وجود مؤسسات رفاهی و… به آن موقعیتی ویژه، داده می باشد.

بخش مرکزی ایلام دارای دهستان‌های میش‌خاص و حومه 36 روستاست. توتون از مهمترین محصولات دهستان میشخاص می باشد. چوار، یکی از بخش‌های شهرستان ایلام در 18 کیلومتری شهر ایلام و بر سر راه اصلی ایلام – ایوان – اسلام آباد غرب قرار گرفته می باشد (www.tebyan.net). زهره حضرتی، 1388)

2-20 زبان و گویش های مختلف ایلام

زبان کردی و گویش های آن

زبان کردی یکی از زبانهای هند و ایرانی می باشد که زبان شناسان آن را در زمره زبانهای ایرانی شمال غربی قرار داده اند. آن چه که امروزه کردی نامیده می گردد در واقع گویش های مختلفی می باشد که گاه اختلاف آنها چنان زیاد می باشد که گویشوران سخن همدیگر  را در نمی یابند،اما اگر دقیق مورد مطالعه قرار گیرند مشخص

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد